Dziś jest: Poniedziałek, 24.2.2020 04:52

BEZPIECZNE FERIE 2020

10-01-2020
W piątek (10 stycznia) policjanci ruchu drogowego rozpoczynają ogólnopolskie działania pod nazwą „Bezpieczne Ferie”. Potrwają one do 23 lutego.

Celem prowadzonych działań będzie zwrócenie uwagi kierującym pojazdami na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego m.in. stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, przewożenie dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów, stan psychofizyczny, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, w tym zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Policjanci będą także przypominać pasażerom, że są uczestnikami ruchu drogowego i mają prawo do bezpiecznej podróży zarówno w transporcie zbiorowym, jak i indywidualnym. Mundurowi będą uświadamiać, że niewłaściwe zachowanie pasażera np. rozpraszanie uwagi kierowcy, prowokowanie do nieprzestrzegania przepisów może mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Natomiast pieszym, w tym dzieciom i młodzieży, policjanci będą przypominać i zwracać uwagę na zagrożenia związane m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganiem przez jezdnię. Dodatkowo będą uświadamiać o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.

Funkcjonariusze będą także uczestniczyć w spotkaniach organizowanych z dziećmi i młodzieżą zarówno w przedszkolach, szkołach, jak też w miejscach wypoczynku zimowego, na których poruszone zostaną zagadnienia związane z bezpiecznym uczestnictwem w ruchu drogowym.

Dodatkowo przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autobusów oraz kierowców tych pojazdów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Potrzebę kontroli można również zgłosić osobiście w każdej jednostce Policji lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Źródło: www.policja.pl