Dziś jest: Środa, 21.10.2020 18:41

II Biesiada u Hupki

02-12-2004

Dnia 27 listopada br. w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Niwiskach odbyła się „ II Biesiada u Hupki”. Uroczyście rozpoczęli  biesiadę  Sekretarz Powiatu Elżbieta Wróbel oraz Wójt Gminy Niwiska Piotr Skiba. Biesiadę u Hupki od tej pory prowadziła Maria Strzępa z Koła Gospodyń Wiejskich w Niwiskach. Po uroczystym powitaniu przybyłych gości, rozpoczęły się występy. Wystąpił mi.in. zespół taneczny „ Królewiacy” w  barwnych strojach ludowych, następnie  zespół młodzieżowy ,,Allegro” pod kierunkiem Krystyna Mazurkiewicz z GOK w Majdanie Królewskim. Z Majdanu Królewskiego tego wieczoru wystąpiło :Koło Gospodyń Wiejskich ,,Majdanianki”, które przygotowało kilka dowcipnych – biesiadnych piosenek  oraz  scenki  przypominające nam dawne zwyczaje i tradycje Andrzejkowe. Nie zabrakło także tego wieczoru wróżki. W doskonały nastrój Andrzejkowy sprzed 100 lat wprowadził nas tradycyjnie już zespół  ,,Cmolasianie” z Cmolasu pod kierunkiem Marii Rzeszutek i Danuty Zuba.

Do tych biesiadnych  zabaw dołączyli się  gospodarze czyli : młodzieżowy zespołu Pieśni i Tańca „ Niwiszczanie” działający przy GOK i B w Niwiskach, prowadzony przez Krystynę Mazurkiewicz. Kapela Ludowa  „ Niwa” pod kierownictwem  Jana Marca przytupując czasem zabawiała gości porywając widownię do wspólnej zabawy.

Jak na biesiadę przystało nie zabrakło swojskiego jadła pierogów, barszczu, kiełbasy i swojskiego chleba ze smalcem przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Niwiskach i zaprzyjaźnionych gospodyń. Pyszności!!!!

Specjalnym gościem biesiady był Maciej Skowroński – badacz kultury powiatu kolbuszowskiego, człowiek  któremu  zawdzięczamy wiele publikacji dotyczących historii Niwisk, Kolbuszowej i innych gmin z terenu powiatu.

Dobrze było  zrobić sobie przerwę w zabawie i móc posłuchać gawędy o wielkich i sławnych ludziach wywodzących się z Niwisk i okolic. Dziękujemy Panie Macieju !

Starosta  Bogdana Romaniuk, Wicestarosta Waldemar Macheta, Sekretarz Powiatu  Elżbieta Wróbel oraz Radni Powiatu  Marian Zieliński i Adam  Chlebowski  ,Wójt Gminy Niwiska , Radni Gminy Niwiska, goście  oraz organizatorzy dołączają się do podziękowań jakie  wręczał dla artystów i  zespołów występujących w dniu Biesiady Starosta Kolbuszowski.

Organizatorzy serdecznie dziękują  sponsorom: Zarządowi Powiatu, Wójtowi Niwiska, Zakładowi Uboju Przetwórstwo Mięsne KARKUT - Janusz Karkut, Firmie Handlowo Usługowej  Rol-Masz Kazimierzowi Smolakowi, Firmie  Col- Druk Józefie Gembarowskiej.

Monika Zielińki

(KCC)