Dziś jest: Poniedziałek, 28.11.2022 20:37

Informacja Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

18-11-2022

Informujemy, iż decyzją Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka wydłużony został termin składania wniosków o pomoc dla rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Wnioski można składać do 23 listopada br. bezpośrednio w placówkach Agencji, a także nadać w placówce pocztowej bądź za pośrednictwem platformy ePUAP. Za datę złożenia wniosku uważa się datę wpływu prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku do biura powiatowego ARiMR.
Pomoc przysługuje rodzinie:
•         w skład której wchodzą osoby pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące;
•         w której co najmniej jedna osoba prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;
•         w której co najmniej jednej osobie został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Pomoc finansowa ma rekompensować szkody spowodowane przez m.in. grad, powodzie, huragany oraz suszę, zgodnie z rozumieniem przepisów ubezpieczeń upraw rolnych oraz zwierząt gospodarskich.
Właściciel gospodarstwa może ubiegać się o pomoc finansową w wysokości:
•         10 tys. złotych, jeżeli szkody w wyniku suszy lub innych zjawisk atmosferycznych sięgają powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej,
•         5 tys. złotych, jeżeli szkody w wyniku suszy lub innych zjawisk atmosferycznych wynoszą nie więcej niż 30% i nie mniej niż 1% średniej produkcji rolnej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ARiMR, Podkarpackim Oddziale Regionalnym i Biurach Powiatowych ARiMR.