Dziś jest: Piątek, 29.3.2024 03:36

Kiermasz Wyrobów Świątecznych

11-04-2006

W dniu 4 kwietnia 2006 r. w budynku Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej odbył się Kiermasz Wyrobów Świątecznych, wykonanych przez uczestników miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej.

Podopieczni miejscowych WTZ – ów i ŚDS własnoręcznie wykonują i sprzedają wielkanocne ozdoby, świeczniki, świeczki, kartki świąteczne, palmy wielkanocne, pisanki, kompozycje itp.

Pracownice WTZ: Anna Moczyróg, Halina Strzępa, Leokadia Mokrzycka i Anna Tęcza oraz panie ze ŚDS: Krystyna Mierzejewska, Agata Byczek, Barbara Pawławska, Anna Bogdan, P. Teresa i M. Maria tego dnia sprzedawały świąteczne upominki.

WTZ są placówką, w której przebywający niepełnosprawni mają możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu, rozwoju swego talentu i rehabilitacji. W warsztatach uczestniczy 30 osób z powiatu kolbuszowskiego. Zajęcia prowadzone są w sześciu pracowniach terapii zajęciowej oraz na sali rehabilitacji. Prace wykonane podczas warsztatów są wystawiane na różnych imprezach kulturalnych, kiermaszach i wystawach.

Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką pobytu dziennego, przeznaczoną dla osób przewlekle chorych psychicznie, które nie wymagają leczenia szpitalnego oraz osób upośledzonych umysłowo. Podstawowym zadaniem ŚDS jest przede wszystkim podtrzymanie w dobrej kondycji psycho-fizycznej (pomimo istniejącej choroby) i rozwijanie umiejętności uczestników niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia. Realizowane jest to poprzez: terapię zajęciową, treningi, poradnictwo psychologiczne, rehabilitację ruchową oraz opiekę pielęgniarską. Prowadzony jest również program kształtowania umiejętności spędzenia wolnego czasu. Efekty terapeutyczne i rehabilitacyjne można zauważyć w osobistych dokonaniach i osiągnięciach podopiecznych np.: podjęciu pracy, twórczości artystycznej i literackiej, zdobywaniu medali i wyróżnień na licznych zawodach sportowych dla osób niepełnosprawnych.