Dziś jest: , 22.9.2019 02:25

Kolęda latem?

08-07-2019
Choć już jest lato, w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej trwają prace nad projektem poświęconym kolędowaniu. Zakończono badania w terenie, opracowano zebrany materiał i przygotowano teksty do publikacji.

Poprzedni etap, czyli rozmowy z informatorami – tymi przedstawicielami społeczeństwa, którzy kolędują lub pamiętają tę tradycyjną formę – zakończył się. W grudniu 2018 r. i styczniu 2019 r. zespół osób pracujących przy projekcie „Kolędowanie na Rzeszowszczyźnie” zbierał materiały w terenie. Potem nastąpiło żmudne i pracochłonne ich opracowywanie.

Transkrypcje wywiadów, fotografie i filmy pokazały, że zebrano materiały na temat bardzo rzadko spotykanych form kolędowania, np. „na kurki” (kiedy to kawaler wypowiadał odpowiednie życzenia w domu, gdzie mieszkała dziewczyna, do której chciał się zalecać lub gdy dzieci wypowiadały życzenia, po których przez cały rok kury u odwiedzanych gospodarzy miały się dobrze nieść) albo kolędowanie ubogich, kiedy do kolędujący w zamian za dobre słowo dostawali np. ziarno.

Zarejestrowano także wyjątkowy i rzadki na tych terenach zwyczaj kolędowania zapustnego i wiosennego. Badania zespołu dokumentowały także najnowsze zwyczaje, czyli tzw. orszaki Trzech Króli. Okazuje się, że zwyczaj ten nie jest kultywowany tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach, a nawet wsiach.

Eksploratorzy dokonali także transkrypcji rzadkich i ciekawych pieśni śpiewanych w tym czasie na Rzeszowszczyźnie, np. niezwykle interesującą melodię szopki zachowanej przez depozytariuszy. Została ona zapisana w całości i dzięki temu – miejmy nadzieję – uratowana od zapomnienia. Badacze zapisywali także scenariusze widowisk kolędniczych i kręcili filmy.

Kolejnym etapem prac nad projektem, który właśnie kończymy jest porządkowanie i archiwizowanie opracowanych materiałów oraz redagowanie artykułów do planowanej publikacji.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegóły:  www.muzeumkolbuszowa.pl
kontakt: Jolanta Dragan