Dziś jest: Środa, 6.7.2022 08:33

Potańcówka z Kapelą Brodów

15-06-2022
W niedzielę (19 czerwca), w skansenie w Kolbuszowej, będą tańce i muzyka! Wszystko zacznie się o 18.00, a skończy, gdy z podłogi zostaną wióry…

Kapela Brodów to polski zespół folkowy z doświadczeniem budowanym od 1992 r., laureat niezliczonych konkursów (m.in. na Folkowy Fonogram Roku – Nowa Tradycja organizowany przez Polskie Radio), zapraszany na różnego rodzaju festiwale, np. Festiwal Rozstaje, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata w Grodzisku Mazowieckim, a także Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Koncertuje w całej Europie, m.in. w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Anglii, Rosji, na Węgrzech oraz w Rumuni, Białorusi, Litwie, Estonii i Szwecji.

Tego niedzielnego wieczoru Witek Broda, Kuba Mielcarek, Zuzanna Zimończyk i Mirosław Łados zagrają polki, oberki, mazury, tramelki i inne skoczne utwory do tańca pochodzące ze zbiorów własnych, zbiorów Oskara Kolberga oraz archiwów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Liderem grupy jest Witek Broda, grający na skrzypcach i lirze korbowej, od wielu lat przemierzający Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich ludowych muzykantów. Bierze on czynny udział w wielu projektach związanych z tradycyjną muzyką polską i tak mówi o swojej pasji:
 „Repertuar kapeli wziął się z mojej włóczęgi, wyobraźni i gustu. 25 lat wędrówek po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów KUL i PAN, autorów znanych i nieznanych. […] Zawsze wiedziałem, że istnieje specyficzna nuta narodu, atom muzyczny, rozpoznawalny i nieobliczalny. Znalazłem go na samym początku, stąd Kapela Brodów.”

Muzealni goście w takt muzyki ludowej również będą szukać tej specyficznej nuty, wyczuwać uniwersalne dla muzyki spod strzech brzmienia.

Bilety do skansenu i na koncert: 20 zł – cały, 15 zł – ulgowy, 57 zł – rodzinny, dzieci poniżej 7. roku życia – bezpłatnie, posiadacze Karty Dużej Rodziny – 50%. Po potańcówce będzie można także nabyć najnowszą płytę Kapeli pt. „Krakowiaki”. Dodatkowo tego dnia będą czynne dwie wystawy czasowe: malarska Anny Zatorskiej pn. „Natura koloru” w spichlerzu z Bidzin oraz fotograficzna „Mamy karmiące w obiektywie Karoliny Migurskiej” w domu parafialnym z Książnic.

Muzeum zaprasza tak samo na spacer, jak i potańcówkę!
Szczegóły:  www.muzeumkolbuszowa.pl