Dziś jest: Piątek, 16.11.2018 11:36

Święto kucharzy

25-10-2018
Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni słynie  z wyszukanych smaków i dobrego jedzenia. W związku z tym w piątek (19 października) zorganizowany został Międzynarodowy Dzień Szefów Kuchni, w którym uczestniczyło 150 osób.

Głównym celem tego święta było propagowanie zawodów gastronomicznych oraz rozwijanie kulinarnych zainteresowań. Współcześni kucharze nie tylko żywią ludzi, ale są także artystami, wirtuozami smaku i wyglądu potraw. Są celebrytami, którzy łącząc rzemiosło ze sztuką zwiększają prestiż tego zawodu. W październiku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni, który zainaugurowano w 2004 roku, za sprawą doktora Billego Gallaghera. Głównym celem, który przyświecał pomysłodawcy było szerzenie świadomości w społeczeństwie o tym zawodzie, jak również dzielenie się posiłkiem z poszkodowanymi przez los poprzez  organizację licznych dobroczynnych imprez, różnorodnych konkursów oraz pokazów kulinarnych. W tym dniu szefowie na całym świecie wspierają organizacje charytatywne, obdarowują się wzajemnym wsparciem i przyjaźnią oraz poświęcają czas młodym kucharzom.

Podczas obchodów tego święta uczniowie ZSAE mieli okazję odkryć w sobie pasjonatów kuchni oraz zachwycić się różnymi smakami, gdyż zaplanowano dla nich wiele atrakcji. Zorganizowano pokazy i warsztaty gastronomiczne o następującej tematyce: pokaz molekularny, pokaz barmański flar z parującymi drinkami i ogniem, kuchnia regionalna, kulinarna podróż do Azji - sporządzanie sushi i sajgonek, kuchnia angielska,  turecka, słodka i dietetyczna.  W trakcie obchodów tego święta było co podziwiać i smakować, gdyż młodzież wraz z nauczycielami przygotowała nie tylko potrawy, ale też wyjątkowe aranżacje stołu. Wielkim show tego święta były pokazy molekularne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy sami mogli próbować swoich sił używając ciekłego azotu do przygotowania: galaretek, sorbetów, pianek, musów i innych deserów.
Opr. A. Tęcza, A Kiwak