Dziś jest: Wtorek, 16.8.2022 15:03

Kolbuszowa

 

Aktualności

Wiosenna Noc Muzeów

11-05-2022
14 maja spotkamy się w skansenie, by spacerować po malarskich pejzażach duszy. W tę noc odbędziemy także swoistą podróż w głąb nieśmiertelności – podróż pełną dźwięków niezwykłych i fascynujących.

W spichlerzu z Bidzin o godz. 18.00 wernisaż wystawy malarskiej Anny Zatorskiej „Natura koloru”
Anna Zatorska urodziła się w 1981 r. w Kolbuszowej. Podstaw malarstwa i rysunku uczyła się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Z zasad kompozycji i liternictwa edukował ją dr hab. Marek Adam Olszyński. Tajniki malarstwa zgłębiała na Uniwersytecie Rzeszowskim u prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej i prof. Tadeusza Wiktora. Natomiast rysunek studiowała u prof. Stanisława Góreckiego.

Edukację artystyczną kontynuowała w Stanach Zjednoczonych na prestiżowej uczelni Central Connecticut State University w New Britain. W 2011 r. otrzymała honorowe wyróżnienie w konkursie rysunkowym Student Arts Creative Competition i zgodę na studia indywidualne pod kierunkiem dr Cory Marshall, które ukończyła w 2012 r.

W Stanach Zjednoczonych poznała Lubomira Tomaszewskiego – malarza, rzeźbiarza, projektanta porcelany oraz wykładowcę. Był on także założycielem międzynarodowej grupy artystycznej Emocjonaliści, do której artystka dołączyła na zaproszenie jej twórcy. Działalność w tym znanym i cenionym środowisku wpłynęła na rozwój talentu Anny Zatorskiej i umożliwiła ekspozycję jej prac na wielu ważnych wystawach – m.in.: „The Emotionalists” w Orange County Sunny Hall w 2007 r., „Street. Nature. Emotions.” („Bruk. Natura. Emocje.”) w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce w 2008 r. oraz „LA/NY Project” w Los Angeles w 2010 r.

W tym czasie Lubomir Tomaszewski stał się nauczycielem, mistrzem i przyjacielem młodej malarki. Pod jego wpływem styl artystki zaczął przechodzić pewne przeobrażenia. Plamy kładzione były bardziej niedbale, a czysty monochromatyzm ustąpił miejsca tętniącym życiem kolorom. Główną bohaterką nowych płócien malarki stała się przyroda. Obserwujemy świat całkowicie przetworzony przez percepcję autorki – skąpany w pięknie, w tęsknocie za tym, co pierwotne, duchowe, mistyczne. Obrazy artystki były eksponowane na kilkudziesięciu wystawach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

W kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa o godz. 19.30 koncert kwartetu The OneNess
Kwartet tworzą ambitni indywidualiści o mocnych charakterach: Oleg Dyyak – akordeonista i multiinstrumentalista, Jarosław Tyrała – skrzypek i Wojciech Front – kontrabasista. Panowie, którzy współtworzyli znany na całym świecie zespół The Cracow Klezmer Band (1997-2007), po latach, w 2019 r., przekonani o potrzebie powiedzenia razem czegoś nowego – w odświeżonym składzie wraz z wiolonczelistą Maciejem Łacnym – skomponowali jedność – The OneNess.
Tworzą własne utwory, współpracują z polskimi i europejskimi kompozytorami, wykonują dzieła skomponowane specjalnie dla zespołu. Mają w swoim repertuarze prace Klausa Paiera – austriackiego bandeonisty, akordeonisty i twórcy muzyki jazzowej, Martina Schwarza – gitarzysty i aranżera, profesora na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu w Austrii czy Tatiany Stachak – gitarzystki, kompozytorki i doświadczonej pedagog wykładającej na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Kwartet koncertuje, mocno angażując publiczność w osobiste historie wyrażone przejmującymi melodiami i niezwykle dopracowanym, zróżnicowanym brzmieniem. Ci czterej artyści prowadzą słuchaczy przez meandry muzycznych opowieści inkrustowanych wirtuozowskimi improwizacjami. Hipnotyzują melomanów nawiązaniami do tradycji tanga argentyńskiego i swobodnej z natury muzyki jazzowej. Czerpią z zasad kompozycji muzyki filmowej oraz inspirują się klasycznymi formami. Kierują do słuchaczy potężny muzyczny ładunek zabarwiony całą gamą uczuć i emocji – od melancholii, przez ognistą pasję, aż po humor i świetlistą pogodę ducha. W tym roku The OneNess wydaje debiutancką płytę pt. „Man can change”.

W programie:
18.00 – „Natura koloru” – wernisaż wystawy malarskiej Anny Zatorskiej / spichlerz z Bidzin
19.30 – „Man can change” – koncert kwartetu The OneNess / kościół pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa
Tego dnia od godz. 17.00 bilet kosztuje 2 zł.
 
Szczegóły: www.muzeumkolbuszowa.pl
 
kontakt: Agata Front
tel. 17 227 12 96, wew. 35
e-mail:

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo