Dziś jest: , 21.1.2018 03:15

Wystawa „Symbole naszej historii”

12-01-2018

Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej

ZAPRASZAJĄ
na wystawę pod tytułem

„SYMBOLE NASZEJ HISTORII”

Wystawa będzie czynna w „Auli 220” Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej
do końca lutego 2018r.

Eksponowana wystawa jest podróżą poprzez symbole te mniej i bardziej znane – takie, które na dłużej lub na stałe zostały osadzone w życiu ludzi i te, które przeminęły wraz z czasami, które symbolizowały.

Szczególne miejsce na wystawie poświęcone jest symbolice państwowości – godłu, fladze, barwom, hymnowi i znakom z nimi powiązanymi. Są one na tyle powszechne w naszym codziennym życiu, że często przechodzimy obok nich bezwiednie, prawie że ich nie zauważając. Dlatego też chcemy zachęcić do zapoznania się z ich genezą i historią.

Znajdziemy na tej wystawie również znaki, które stały się symbolami swoich czasów – godła, logotypy, odznaczenia, a nawet przedmioty, które nie tylko były powszechnie znane sobie współczesnym, ale też są obrazem przeszłości dla nas.

Nie jest możliwym pokazać wszystkiego z czym możemy kojarzyć jakiś okres historii Polski. Dlatego dokonano wyboru, który powinien stać się zachętą do poszukania wokół siebie tego, z czym możemy kojarzyć miejsce i czas, w którym żyjemy. Ale też możemy zapytać tych, którzy pamiętają to, co było, czy dla nich nie było ważniejszych i ciekawszych symboli.

W końcu każdy z nas pisze swoją historię…

Eksponowana wystawa w starostwie pt. „Symbole naszej historii” zapoczątkuje cykl przedsięwzięć, które chcielibyśmy, aby się w Powiecie Kolbuszowskim odbyły we wszystkich naszych gminach w związku z zaplanowanymi na dzień 29 października br. Powiatowymi Obchodami 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.