Dziś jest: Środa, 22.3.2023 21:17

Kolbuszowa

 

Aktualności

Z seniorami o bezpieczeństwie

10-07-2019
W środę (10 lipca), w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, odbyło się spotkanie z seniorami z naszego powiatu, dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Poprowadził je ekspert z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Mariusz Sztal.
 
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach akcji „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”, koordynowanej przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Partnerem strategicznym akcji była Policja, zaś partnerem lokalnym Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. 
 
Pieszy i rowerzysta
Podczas spotkania poruszano wiele istotnych kwestii dotyczących bezpiecznego poruszania na drodze, zarówno z punktu widzenia pieszego jak i rowerzysty. Mówiono o kształtowaniu bezpiecznych postaw i zachowań na drodze, o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz budowaniu poczucia współodpowiedzialności na drodze.
 
Na przejściu dla pieszych
Ekspert Michał Sztal wyjaśnił również dlaczego tego typu spotkanie odbywa się właśnie w powiecie kolbuszowskim. Jak się okazuje stoją za tym smutne statystyki. Otóż w naszym powiecie, w ubiegłym roku, doszło do kilkunastu wypadków z udziałem osób starszych, w których pięć osób zginęło, a 15 zostało rannych. Michał Sztal, by jeszcze bardziej podziałać na wyobraźnię zebranych przywołał dane z ubiegłego roku, z których wynika, że na drodze zginęło 2862 osoby, z czego 30 procent stanowili piesi (jest to około 1000 osób). Co jest najsmutniejsze i najbardziej przerażające, piesi w 75 procentach śmierć ponieśli na przejściu dla pieszych, czyli miejscu, które wydaje nam się bezpieczne.
 
Rady policjantek
Przedstawione zostały również epizody filmowe, prezentujące najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Kilka słów do seniorów skierowała także asp. Beata Chmielowiec z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. Policjantka uczulała starszych ludzi na to, aby zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników drogi, aby zwracać uwagę na bezpieczny wyjazd z posesji, pamiętać o zejściu z roweru przed przejściem dla pieszych i wielu innych ważnych kwestiach związanych z bezpiecznym poruszaniem się na drodze. Kilka cennych rad przekazała także podkom. Jolanta Skubisz-Tęcza.
 
Reakcja na bodźce
Prowadzący odniósł się również do zmian psychomotorycznych zachodzących wraz z wiekiem u osób starszych, tj.  obniżającej się zdolności reakcji na różne bodźce, zachęcając m.in. do regularnych wizyt u specjalistów. W trakcie spotkania uczestnicy mogli sprawdzić także swoją jakość widzenia posługując się specjalnymi planszami oraz czas reakcji na przygotowanym wcześniej urządzeniu.
 
Potrzebne spotkania
Na parkingu Starostwa natomiast rowerzyści, którzy przyjechali swoimi jednośladami mogli zostawić je w serwisie, gdzie każdy z rowerów poddany został podstawowemu przeglądowi technicznemu oraz doposażony w elementy obowiązkowego wyposażenia, jak np. oświetlenie czy elementy odblaskowe.
Seniorzy, biorący udział w środowym spotkaniu byli bardzo zadowoleni z jego przebiegu. – Tego typu spotkania są bardzo potrzebne. Dowiedziałem się wielu ważnych rzeczy. Takich pogadanek powinno być więcej – mówił jeden z uczestników.
Barbara Żarkowska 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo