Dziś jest: Poniedziałek, 20.8.2018 15:19

Zapewniamy przyszłość pszczołom

08-08-2018
Pracownicy rzeszowskiego oddziału DB Schenker zapraszają do udziału w wydarzeniu edukacyjnym, które przybliży wszystkim zainteresowanym rolę pszczół w przyrodzie. Akcja odbędzie się 12 sierpnia o godz. 12 w Leśniczówce Kłapówka w Weryni.

Wolontariusze DB Schenker, wspólnie z partnerami – Nadleśnictwem w Głogowie Małopolskim, firmą Nestle i sklepem Allehobby, serdecznie zapraszają całe rodziny do udziału w grach i zabawach o tematyce pszczelarskiej. Jakie atrakcje czekają uczestników? W programie przewidziano między innymi pokazy pracy bartnika i pokaz sprzętu pszczelarskiego. Będzie również możliwość samodzielnego zbudowania hotelu dla pszczół, a także zrobienia pamiątkowej fotografii w stroju pszczelarza. Wszyscy będą mogli wziąć udział w grze terenowej, a najmłodszych uczestników z pewnością ucieszy stoisko z watą cukrową, dmuchana zjeżdżalnia i zabawy organizowane przez animatorki. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Weryni zadbają o pyszny, tradycyjny poczęstunek. Patronat nad akcją objął Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie.

„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia”
Albert Einstein powiedział, że „gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia”. W tych słowach nie ma wiele przesady. Szacuje się, że pszczoły zapylając roślinny, mają udział w ponad 75% światowej produkcji żywności. Według danych FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) na 100 gatunków roślin uprawnych odpowiadających za 90% żywności na świecie, aż 71% jest zapylanych przez pszczoły. Dzięki pszczołom mamy między innymi pomidory, jabłka, maliny, śliwki, porzeczki, czosnek czy borówki. Od pewnego czasu populacja pszczół na świecie zaczęła się jednak zmniejszać. Powodów jest wiele i kwestia pomocy pożytecznym owadom staje się coraz pilniejszym tematem. W działania włączają się m.in. władze samorządowe, organizacje pozarządowe, a także przedsiębiorstwa.

Zielony czas pomagania
Wydarzenie organizowane jest w ramach programu wolontariackiego „Czas Pomagania”. W DB Schenker już od dekady, dwa razy w roku pracownicy proponują i organizują projekty, poprzez które działają na rzecz ochrony środowiska, poprawy bezpieczeństwa i budują relacje z lokalnymi społecznościami. Zimą włączają się w „Świąteczny czas pomagania”, latem w „Zielony Czas Pomagania”. Do projektów zapraszani są klienci i dostawcy. Prawie 500 zrealizowanych pomysłów w dekadę i średnio 600 zaangażowanych osób w każdą edycję „Czasu Pomagania DB Schenker” jest olbrzymim doświadczeniem i wiedzą, którą firma chętnie dzieli się z innymi.