Dziś jest: , 24.3.2019 09:06

Kolbuszowa

 

Aktualności

Zdrowy człowiek w zdrowym środowisku

06-11-2018
W ramach realizacji zadań projektu Erasmus+ „Un homme sain dans un environnement sain” - „Zdrowy człowiek w zdrowym środowisku”, od 7 do 14 października br., dziewięcioosobowa grupa uczennic z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej uczestniczyła w działaniu związanym z uczeniem się, nauczaniem oraz szkoleniami.
 
Tym razem spotkanie uczennic odbyło się w szkole partnerskiej Colegiul National „Lucian Blaga” w Sebes w Rumunii. Naszą szkołę reprezentował Pan Dyrektor Dariusz Fus, nauczycielka języka angielskiego Pani Anna Serafin oraz Pani Magdalena Baran – nauczycielka języka francuskiego i koordynator projektu.
 
Poniżej relacja uczennic, które uczestniczyły w tym spotkaniu.
 
Dominika Szczur, kl. II c:
Po długiej, wyczerpującej podróży dotarliśmy do naszych „nowych” rodzin. W pierwszy dzień odwiedziliśmy szkołę Colegiul National „L. Blaga”. Tego dnia przedstawiono nam zasady korzystania z aplikacji Photo Voice oraz podzielono nas na grupy międzynarodowe. Naszym zadaniem przez najbliższe dni miało być wykonywanie zdjęć, będących odpowiedzią na pytanie – „Czy istnieje możliwość życia w czystym środowisku”. Po południu w szkole odbyły się warsztaty i spotkanie, które poprowadził Emil Zorilâ na temat dzikich jadalnych roślin np. pokrzywy i mleczu. Mieliśmy okazję do stworzenia własnych przepisów z tych rzadko używanych roślin. Wieczorem udaliśmy się na spacer po Sebeş z naszymi korespondentami. Kolację zjedliśmy u rodzin, mając przy tym okazję do lepszego poznanie się. I tak minął nam dzień pełen emocji i pierwszych wrażeń.
 
Gabriela Przybyło, kl. III c:
We wtorek, już przed ósmą zebraliśmy się pod liceum w Sebes. Wkrótce po tym wyruszyliśmy autobusem do Devy. Czekało tam na nas małe wyzwanie, aby dotrzeć do ruin fortecy, usytuowanych na szczycie wzgórza musieliśmy wspinać się po dosyć stromym wzgórzu. W drodze do celu podziwialiśmy piękne widoki. Zalesione góry, stada owiec, rzeki i miasteczka w oddali z pewnością urzekły każdego uczestnika wyprawy. Po zwiedzeniu ruin i zrobieniu pamiątkowych fotografii, udaliśmy się na lunch. Po „podładowaniu baterii”, wyruszyliśmy na zwiedzanie pobliskiej fabryki herbaty. Zobaczyliśmy jak przebiega proces powstawania tego produktu, dostępnego w sklepach na całym świecie. Od pracowników fabryki otrzymaliśmy na pamiątkę po paczce herbaty rumiankowej.
Następnym punktem programu był zachwycający zamek w Hunedoarze. Olbrzymia budowla znajdowała się na tle zapierającego dech w piersiach zielonego krajobrazu. Wewnątrz na zwiedzających czekały dziesiątki komnat, schodów i ciekawostek o historii tamtejszych mieszkańców. Gdy opuściliśmy przepiękny zamek, udaliśmy się w podróż powrotną do Sebes. Dopiero wieczorem wróciliśmy do domów naszych korespondentów.
 
Anna Sobolewska, Magdalena Hałdaś, kl. II c:
Środę zaczęliśmy od pracy w szkole nad plakatami na temat zanieczyszczeń. Praca ta odbyła się w grupach międzynarodowych, co było dobrą okazją do integracji. Po przeniesieniu naszych pomysłów na papier, każda z sześciu grup zaprezentowała swój plakat pokazujący metody na zmniejszenie zanieczyszczeń w wodzie, glebie i powietrzu. Następnie udaliśmy się do wsi Daia Românâ, gdzie mieliśmy okazję spróbować lokalnych, naturalnych wyrobów: oliwy tłoczonej na zimno z pysznym wiejskim chlebem, różnych serów, jogurtów, konfitur. Obejrzeliśmy też  proces produkcji oliwy z pestek słonecznika. Popołudnie spędziliśmy spacerując po pięknym miasteczku o nazwie Alba Iulia, gdzie zwiedziliśmy między innymi dwie niesamowite katedry: średniowieczną katolicką i XX -wieczną prawosławną oraz odrestaurowaną twierdzę Alba Carolina.

Emilia Bogacz, kl. III c:
W czwartek, z samego rana wyruszyliśmy zwiedzić hydroelektrownię w Sugag. Po przejściu przez 700-metrowy tunel dotarliśmy do serca hydroelektrowni, gdzie zobaczyliśmy wielkie i hałaśliwe turbiny napędzające wodę, ogromny transformator oraz szczegółowo zapoznaliśmy się z technologią pozyskiwania energii w tej zbiornikowej elektrowni wodnej. W miasteczku Sugag czekało na nas jeszcze wiele innych atrakcji: zwiedziliśmy regionalne muzeum historyczne oraz zostaliśmy oprowadzeni po przepięknej cerkwi prawosławnej. Zostaliśmy także zaproszeni na tradycyjny obiad składający się ze specjałów kuchni rumuńskiej - tochitura – danie mięsne oraz balmos – rodzaj mamałygi, czyli kaszy kukurydzianej z serem. Po południu zaś, w niedaleko położonej górskiej miejscowości, mieliśmy okazję zobaczyć młyn wodny oraz jego zastosowanie w dzisiejszych czasach. Tego dnia czekał nas jeszcze przejazd malowniczą trasą Transalpina, biegnącą przez góry Parang. Ozłocone liście drzew, skaliste zbocza oraz górskie rzeki na długo pozostaną w naszej pamięci.

Podczas wyjazdu najbardziej zdziwiło mnie to, że Rumunia bardzo różni się od ogólnie przyjętych stereotypów. Nic z nich nie jest prawdą i czułam się tam bardzo bezpiecznie. Najbardziej urzekła mnie tamtejsza architektura. Domy są kolorowe, urocze, klimatyczne, ogółem inne niż te polskie. Dzisiejszy, nowoczesny styl tam nie dotarł, co moim zdaniem jest wielką zaletą. Ciekawa jest również ich tradycyjna rumuńska kuchnia, która bardzo nie różni się od polskiej. Miałam okazję spróbować tzw. sarmale, czyli rumuńskich gołąbków. Najbardziej smakowały mi papanasi, czyli pączki podane na ciepło z lodami.

 
Marcelina Karkut, kl. II a:
Piątek był dniem, wymagającym większego nakładu pracy, gdyż w programie przewidziano sadzenie drzewek w pobliskim lesie. Po krótkim szkoleniu przeprowadzonym przez tamtejszych leśników zabraliśmy się ochoczo do pracy. Efektem naszej kilkugodzinnej pracy było zasadzenie około 280 sadzonek. Należy dodać, że rumuńscy korespondenci przygotowali dla nas przepyszne tradycyjne przysmaki (jabłeczniki, serniki, ciasteczka), które dodawały nam energii do pracy. W trakcie przerwy słuchaliśmy tradycyjnej muzyki i bawiliśmy się w nowopoznaną grę „Ninja”. Po południu czekała nas jeszcze praca podsumowująca nasze działania podczas pobytu w Sebes. W grupach międzynarodowych mieliśmy wybrać 40 najlepszych zdjęć prezentujących otaczającą nas naturę. Z wybranych zdjęć przygotowany zostanie film pt. „Zdrowe środowisko - czy to możliwe?”.  Po wszystkich prezentacjach nadszedł czas na jeden ze smutniejszych momentów - oficjalne pożegnanie. Utalentowani uczniowie ze szkoły rumuńskiej zaprezentowali swoje umiejętności podczas krótkiej akademii. Na zakończenie każdy uczestnik wizyty otrzymał pamiątkowy dyplom oraz piękne upominki.
 
Magdalena Kołodziej, Sylwia Lis, Beata Stochla, kl. III c:
W sobotę, 13 października, około godziny 8 wyjechaliśmy w stronę Bran. Po drodze zwiedziliśmy średniowieczny zamek Fagaras pełen historycznych eksponatów, wśród których znalazły się różne rodzaje broni, meble, ceramika, stare dokumenty, fotografie, urządzenia fotograficzne, a nawet muzyczne.
Jednak głównym celem naszej wyprawy był tego dnia najbardziej znany punkt w Transylwanii - zamek „Drakuli” w Bran. Choć zamek w rzeczywistości nie zaskakiwał wielkością, to jednak w środku odkryliśmy wiele tajnych przejść i zakamarków. Poznaliśmy także historię właścicieli tego miejsca oraz legendy związane z pierwowzorem postaci Drakuli, którym był groźny Vlad Palownik. Dowiedzieliśmy się, że słowo "drakula" oznaczało tyle co "diabeł", a zamek został wybudowany z dość niskim sufitem dlatego, że w tamtych czasach ludzie byli niżsi. Po tej intrygującej dawce ciekawostek historycznych dostaliśmy chwilę czasu na "pobuszowanie" między straganami z pamiątkami. W drodze powrotnej mieliśmy jeszcze przystanek
w miejscowości Brasov - gdzie zaskoczył nas przepiękny rynek.


Niestety był to już ostatni wyjazd naszych uczniów do szkół partnerskich, sfinansowany z akcji Partnerstwa Strategiczne – współpraca szkół programu Erasmus+. W kwietniu spodziewamy się rewizyty uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich z Włoch, Portugalii i Rumunii. Będzie to okazja dla uczniów, którzy nie mieli szansy uczestnictwa w wizycie partnerskiej do poznania kolegów z innych krajów europejskich, goszczenia ich w swoich domach, komunikowania się w językach obcych oraz zaprezentowania naszego miasta, regionu oraz polskich tradycji.
 
Dzięki projektowi Erasmus+ ten rok szkolny będzie wzbogacony o dodatkowe działania. Uczniowie wezmą udział w dodatkowych zajęciach interdyscyplinarnych z biologii, geografii i języków obcych, poszerzając swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania
i zrównoważonego rozwoju. Zorganizowanych będzie kilka konkursów plastycznych, warsztaty z dietetykiem, spotkanie ze sportowcem, majówka na rowerze i wiele innych. Podczas trwania projektu uczniowie będą nabywali nowe umiejętności językowe, a dzięki współpracy w grupach międzynarodowych udoskonalaną kompetencje z języków: francuskiego i angielskiego. Kontynuować będziemy prace na naszym projektowym blogu, gdzie znajdują się wszystkie artykuły uczestników projektu dotyczące aktualnych problemów ekologicznych, zdrowej diety oraz wiele przepisów na proste do wykonania dania.
 
Ważnym punktem naszych działań będzie zachęcenie uczniów do aktywnego obywatelstwa
i ochrony środowiska. Dzięki włączaniu się w ponadnarodowe akcje (Światowy Dzień Wody, Godzina dla Ziemi, Światowy Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata) nadal będziemy propagować konieczność dbania o środowisko naturalne, korzystanie z ekologicznych środków transportu, segregowanie odpadów. Promować będziemy także zdrowy styl życia (Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania).
 
Dzięki udziałowi w projekcie międzynarodowym uczniowie zdobywają nowe kompetencje komunikacyjne i informatyczne, uczą się krytycznego myślenia, podejmowania inicjatyw społecznych, aktywnego działania, rozwijają kreatywność i ciekawość świata.
Zapraszamy na stronę www.lokolbuszowa.edupage.org, gdzie w zakładce Erasmus+ mogą zapoznać się Państwo z wszystkimi podejmowanymi przez nas działaniami, a także obejrzeć filmy z odbytych do tej pory wyjazdów.
 
Magdalena Baran – koordynator projektu oraz uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara        

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo