Dziś jest: Piątek, 19.4.2024 22:29

100. rocznica urodzin patrona Liceum Ogólnokształcącego – Janka Bytnara

06-05-2021
Szóstego maja 1921 roku w Kolbuszowej przy ul. Nowe Miasto 10 urodził się Janek Bytnar. Dzisiaj obchodzimy setną rocznicę jego urodzin. Z tej okazji harcerze oraz nauczyciele i uczniowie Liceum, którego Janek Bytnar jest patronem, przygotowali wiele ciekawych inicjatyw.

Kolbuszowskie liceum imię Janka Bytnara nosi od 27 marca 1982 r. Zanim podjęto decyzję o wyborze patrona, przy liceum prężnie działał Szczep Związku Harcerstwa Polskiego im. Janka Bytnara, nad którym pieczę sprawowały: Genowefa Zdeb, nauczycielka geografii i Małgorzata Miąso, nauczycielka historii.
W uroczystości nadania imienia szkole uczestniczyła mama Janka – Zdzisława Bytnarowa.

Sztandar
Pani Zdzisława przyjeżdżała do Kolbuszowej kilka razy. Obecna była także podczas uroczystego wręczania sztandaru szkole - 23 kwietnia 1988 roku. Wraz z nią w uroczystości uczestniczyli dwaj koledzy Janka z Szarych Szeregów: Stanisław Sieradzki ps. „Świst” i Zbigniew Kacprzak oraz znana literatka Barbara Wachowicz, która napisała książkę o harcerzach Szarych Szeregów. Ona również jest autorką wielu artykułów prasowych, w których podkreślała pielęgnowanie i rozwijanie wartości najwyższych wśród kolbuszowskiej młodzieży.

Kilka słów o patronie
Janek Bytnar to bojownik Szarych Szeregów, żołnierz i podporucznik Armii Krajowej. Inicjator i wykonawca głośnych akcji małego sabotażu organizacji „Wawer” oraz bohater książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Został aresztowany w nocy z 22 na 23 marca 1943 roku, następnie odbity w słynnej Akcji pod Arsenałem (26 marca) przez kolegów. Zmarł 30 marca 1943 r. w wyniku obrażeń zadanych mu przez gestapo podczas przesłuchań. Pozostał symbolem wierności najwyższym ideałom, odwagi i niezłomności. W liście Marii Franczyk do Barbary Wachowicz czytamy:
Tak często myślę o nich. Wspaniali są ci chłopcy z Szarych Szeregów. W czym tkwi ich fenomen? Wierność sobie. Lojalność wobec kolegów. Patriotyzm. Godność i honor. Poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. Jak to dobrze, że mamy takie ideały, do których możemy dążyć... Tak wiele jeszcze mamy do zrobienia”.
Ku pamięci...
W celu uczczenia 100. rocznicy urodzin patrona, uczniowie, w tym harcerze kolbuszowskiego Liceum przygotowali wiele różnorodnych inicjatyw. Klasa IICP wykonała grę planszową, natomiast uczniowie z kl. 2CG opracowali komiks pt. „Dzieciństwo Janka Bytnara”. O komiks pokusiła się również klasy: 1 A oraz 2DP, w którym przedstawiły działalność harcerską Janka Bytnara. Z kolei klasa 2BG przygotowała godzinę wychowawczą poświęconą przyjaźni, patriotyzmie oraz odpowiedzialności.

Wystawa
Do uczczenia 100. rocznicy urodzin Janka Bytnara przyłączyła się także kolbuszowska Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, która przygotowała wystawę zatytułowaną „Jan Bytnar (1921-1943): w 100. rocznicę urodzin”. Wystawa dostępna jest dla wszystkich przed budynkiem dawnej synagogi. Natomiast w sali multimedialnej Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej przygotowana została II część ekspozycji. Prezentuje ona wydawnictwa i czasopisma dotyczące historii związanej z życiem i działalnością Janka Bytnara, korespondencję matki Janka, Zdzisławy Rechul-Bytnarowej, pamiątki, fotografie oraz kroniki. Można ją zwiedzać w godzinach pracy Oddziału z zachowaniem rygorów epidemicznych. Z kolei o godz. 20.00 (6 maja), zaplanowano plenerową projekcję filmu krótkometrażowego „Ostatnie spotkanie Matki z Synem-wspomnienie o Janku Bytnarze”. Zapraszamy.
Opr. B. Żarkowska