Dziś jest: , 19.5.2024 18:45

217. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

05-05-2008

Orkiestra dęta, dziesiątki pocztów sztandarowych, delegacje organizacji, przedstawiciele władz samorządowych i rządowych wzięli udział w kolbuszowskich obchodach 217 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Podniosła uroczystość rozpoczęła się od capstrzyku Orkiestry Dętej MDK na Rynku i osiedlach Kolbuszowej. Orkiestra przemaszerowała na plac parkingowy Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej, gdzie następnie uczestnicy 3-majowych obchodów udali się na Cmentarz Parafialny, by uczcić pamięć i złożyć kwiaty na obelisku Strażaków. Modlitwę w intencji Strażaków poprowadził kapelan AK – ks. Ryszard Kiwak.

Na obelisku Strażaków kwiaty złożyli m.in. parlamentarzyści oraz samorządowcy: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Kopeć, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wilk, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, poczty sztandarowe i przedstawiciele instytucji kultury, partii, organizacji społeczno-politycznych i szkół z terenu powiatu kolbuszowskiego. O godzinie 10:30 została odprawiona uroczysta Msza Św. w Kolegiacie Kolbuszowskiej p.w. Wszystkich Świętych w intencji Ojczyzny i Strażaków.

Następnie przemaszerowano do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, gdzie Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Kopeć wygłosił okolicznościowe przemówienie nawiązujące do wydarzeń historycznych związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja w nawiązaniu do dzisiejszych realiów życia społecznego: „Dzisiaj, podobnie jak twórcy Konstytucji 3 Maja, chcemy, żeby państwo polskie było (...) sprawiedliwie, mądrze i sprawnie zarządzane. Żeby władza ustawodawcza, sądownicza oraz administracja, służby i instytucje publiczne profesjonalnie i oddanie pracowały dla społeczeństwa”.

W Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbyła się uroczysta akademia, został wygłoszony referat okolicznościowy uświetniony programem artystycznym – relacją reporterską w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej.

Podczas uroczystej akademii rozdano nagrody laureatom XVIII edycji Turnieju Wiedzy o Historii Regionu pod hasłem: „Józef Zalewski, organizator ruchu konspiracyjnego w 1833 roku. 175 Rocznica wyprawy pułkownika Zaliwskiego z Kolbuszowej”.

Laureatami tegorocznej edycji zostali:

I   miejsce: Karolina Urban (Gimnazjum w Niwiskach),

II miejsce: Ewelina Wiewiura (Gimna­zjum w Niwiskach),

III miejsce: Aneta Zielińska (Gimnazjum w Niwiskach).

Wyróżnienia przyznano: Kacprowi Kubiak (Gimnazjum w Kup­nie) i Krzysztofowi Igram (Gimnazjum Nr 2 w Kolbuszowej).

Pozostajemy wierni przekonaniu naszych ojców, że wolność narodów, pokój i demokracja pozostaną najwyższymi wartościami także dla przyszłych pokoleń. Wierność ideom zawartym w pierwszej pisanej konstytucji w Europie oznacza i dziś współodpowiedzialność za przyszłość zjednoczonej i silnej Europy.