Dziś jest: Czwartek, 2.5.2024 03:41

Kolbuszowa

 

Aktualności

25-lecie Powiatu Kolbuszowskiego

07-03-2024

To była piękna uroczystość, wyjątkowa sesja, wspaniali goście, wzruszające momenty  i niezapomniane wrażenia – pod takim znakiem upłynęła Sesja Rady Powiatu w Kolbuszowej, zorganizowana z okazji 25-lecia Powiatu Kolbuszowskiego, która odbyła się we wtorek (5 marca), w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej.
 
Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Po niej rozpoczęła się konferencja naukowa pn. „25 lat odrodzonego Powiatu Kolbuszowskiego 1998/99 – 2024”. Jej organizatorami było Starostwo Powiatowe oraz Instytut Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego-Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem. Poprowadził ją ks. dr hab. Sławomir Zych. W roli prelegentów wystąpili: dr Krzysztof Haptaś, który przedstawił genezę i dzieje powiatu w okresie autonomii galicyjskiej; dr Bartosz Walicki z referatem „Powiat w latach 1918-1975” oraz mgr Wojciech Mroczka, który mówił o odradzaniu się powiatu kolbuszowskiego.
 
Minuta ciszy…
Po konferencji, wszyscy obecni na sali, minutą ciszy uczcili zmarłych radnych Rady Powiatu Kolbuszowskiego poszczególnych kadencji, tj.:
- śp. Stanisława Mazana – Radnego Rady Powiatu I kadencji,
- śp. Jana Mierzwę – Radnego Rady Powiatu I kadencji,
- śp. Jana Wojdyło – Radnego Rady Powiatu I kadencji,
- śp. Stanisława Augustyna – Radnego Rady Powiatu I kadencji,
- śp. Jana Niemczyka – Radnego Rady Powiatu I kadencji,
- śp. Mieczysława Maziarza – Radnego Rady Powiatu I, II, IV i V kadencji, Senatora RP VI kadencji.
 
Przywrócenie Powiatu
Podczas sesji głos zabrał Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, który podkreślił, że przywrócenie Powiatu Kolbuszowskiego na mapę administracyjną Polski nie było ani łatwe, ani szybkie. Wymagało zaangażowania wielu osób, rozmów, spotkań i uzgodnień. - Nie odbyłoby się to bez pomocy osób, które wówczas o tym decydowały. Wspólnymi siłami jednak dokonaliśmy tego i dzisiaj możemy świętować 25. urodziny naszej małej Ojczyzny. Na tej sali są obecni członkowie Komitetu Protestacyjnego Obrony Rejonu, jak i Komitetu Restauracji Powiatu, któremu przewodniczyłem. Oni sami doskonale wiedzą, jak wiele trudu, wysiłku i zaangażowania kosztowało nas wszystkich przywrócenie Powiatu Kolbuszowskiego - dodał.
 
Wspaniałe przedsięwzięcia 
Następnie przedstawił dokonania, jakie zostały zrealizowane w minionym 25-leciu. - Z dumą i nieskrywaną radością mogę powiedzieć, że przy wsparciu wielu przyjaznych i życzliwych nam osób i instytucji dokonaliśmy wielu wspaniałych przedsięwzięć, które mają realny wpływ na poprawę życia mieszkańców naszego powiatu - zaznaczył. - Znajdujemy je w każdej dziedzinie. Zaczynając od służby zdrowia, na którą w ciągu minionych 25 lat przekazaliśmy ponad 35 milionów złotych, zaś w tym roku mamy zaplanowane ponad 10. Za tymi kwotami kryją się zakupy sprzętu i aparatury medycznej, ale także modernizacje oddziałów szpitalnych, izby przyjęć, przebudowa bloku operacyjnego czy modernizacja parkingów przy Szpitalu Powiatowym i oddziale nefrologii - wymieniał.
 
Na drogi i mosty 
Starosta Kolbuszowski wspomniał także o sukcesach w realizacji zadań drogowo-mostowych, na które przeznaczonych zostało, w 25-leciu, prawie 200 milionów złotych. - W  tym czasie przebudowaliśmy kilkanaście mostów oraz zmodernizowaliśmy ponad 360 kilometrów dróg powiatowych. Przy wielu z nich powstały nowe chodniki oraz ścieżki pieszo rowerowe, poprawiające bezpieczeństwo. Mogę śmiało powiedzieć, że obecnie nasze drogi powiatowe znajdują się w doskonałym stanie i wiele osób, które nas odwiedza jest pod wrażaniem naszej infrastruktury. Naprawdę, w tym względzie, nie mamy się czego powstydzić – dodał.
 
Rozkwit szkolnictwa 
Szef powiatu zaznaczył, że prawdziwy rozkwit nastąpił w szkolnictwie ponadpodstawowym, na którego rozwój wydatkowanych zostało ponad 40 milionów złotych. Za tą kwotą kryją się zadania, wpływające na rozwój bazy sportowej i dydaktycznej naszych szkół, ale także poprawiające ich funkcjonowanie. Aktualnie wszystkie szkoły mają doskonałą bazę sportową w postaci nowoczesnych boisk wielofunkcyjnych, doposażonych siłowni czy odremontowanych sal sportowych. - Idąc dalej, przy Liceum Ogólnokształcącym utworzyliśmy kompleks lekkoatletyczny oraz wybudowaliśmy najnowocześniejszą na Podkarpaciu strzelnicę. Przy Zespole Szkół Technicznych z kolei utworzyliśmy korty tenisowe. Zadbaliśmy również o to, aby przy szkołach znajdowały się przestronne i bezpieczne parkingi, tak dla dojeżdżających uczniów jak i nauczycieli – podkreślił Starosta Kolbuszowski.
 
Laureaci 
Podczas sesji zaprezentowane zostały również zwycięskie prace wyłonione w Powiatowym Konkursie „Zostaję w powiecie kolbuszowskim”. Wręczono także nagrody laureatom tego konkursu. W gronie nagrodzonych znaleźli się:
Kategoria literacka
I miejsce – Maria Błażej – Liceum Ogólnokształcące im. J. Bytnara w Kolbuszowej
II miejsce – Norbert Mokrzycki – Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej
III miejsce – Maciej Sudoł – Liceum Ogólnokształcące im. J. Bytnara w Kolbuszowej
 
Kategoria – utwór filmowy
I miejsce – Igor Lutowski – Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej i Wiktoria Gąsior - Liceum Ogólnokształcące im. J. Bytnara w Kolbuszowej
I miejsce – Jakub Guźda – Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej
 
Cele Konkursu było m.in. promowanie talentów młodzieży, aktywizacja twórcza uczniów oraz rozbudzenie poczucia przynależności do powiatu kolbuszowskiego. Kolejnym punktem programu był występ uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej. Młodzież pod kierunkiem nauczycielki Wandy Jasińskiej w doskonały sposób przedstawiła najważniejsze dokonania Powiatu w minionym ćwierćwieczu. Przypomniała jego historię oraz ważne daty i wydarzenia.
 
Odznaczenia 
Po występie uczniów nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych, nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymali je:
- Złoty Krzyż Zasługi – Mieczysław Burek – Przewodniczący Rady Powiatu w Kolbuszowej,
- Złoty Medal za Długoletnią Służbę – Zbigniew Strzelczyk – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej,
- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę –  Marta Rainer – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej.
Podczas spotkania wręczone zostały również odznaczenia resortowe. Otrzymali je:
- Grzegorz Ziemiański – odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu decyzją Ministra Klimatu i Środowiska
- Eugeniusz Szczebiwilk – odznaczony Odznaką honorową „Zasłużony dla drogownictwa” decyzją Ministra infrastruktury
- Zbigniew Strzelczyk – odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Zdrowia decyzją Ministra Zdrowia.
 
Zaszczyt i radość
W imieniu odznaczonych głos zabrał Mieczysław Burek – Przewodniczący Rady Powiatu w Kolbuszowej, który podziękował za otrzymane wyróżnienia. - Przyznane odznaczenia to dla nas wszystkich wielki zaszczyt i radość. Jesteśmy dumni i przyjmujemy je jako wyraz uznania i uhonorowania naszego dorobku społecznego i zawodowego – mówił.
 
Jubileuszowy tort
Na koniec nastąpiło wręczenie podziękowań osobom i instytucjom, dzięki którym Powiat Kolbuszowski, przez lata, tak prężnie mógł się rozwinąć. Ostatnim punktem uroczystej sesji było wspólne kosztowanie jubileuszowego tortu oraz udział w poczęstunku, przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni pod kierunkiem nauczycielek: Anny Fitał oraz Wioletty Majewskiej.
 
Uczestnicy
W uroczystej sesji uczestniczyli: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, były Starosta Kolbuszowski oraz były Sekretarz Powiatu – Bogdan Romaniuk, Franciszek Batory - brat Józefa Batorego, byłego członka IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Maciej Szymański – Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, delegacja z Romanowa na Ukrainie z Burmistrzem Romanowa oraz ks. Ryszardem Dziubą – proboszczem Parafii pw. Św. Stanisława w Romanowie, służby mundurowe, księża, burmistrz Kolbuszowej wraz z zastępcą oraz wójtowie gmin z powiatu kolbuszowskiego, radni I, II, III, IV, V i VI kadencji Rady Powiatu w Kolbuszowej, kierownicy inspekcji, instytucji kultury, byli i obecni dyrektorzy szkół, przedstawiciele mediów oraz zaproszeni goście.
Barbara Żarkowska
 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo