Dziś jest: Wtorek, 7.5.2024 13:23

Bieżące prace Zarządu Powiatu

22-02-2008

Zarząd Powiatu jest organem wykonawczym powiatu. Realizuje uchwały Rady Powiatu, gospodaruje mieniem powiatu, nadzoruje pracę Starostwa.

W skład Zarządu Powiatu Kolbuszowskiego wchodzą: Starosta Józef Kardyś jako jego przewodniczący, Wicestarosta Waldemar Macheta i trzej członkowie: Mieczysław Burek, Wojciech Mroczka i Stanisław Warunek. W posiedzeniach Zarządu uczestniczą z głosem doradczym Sekretarz Stanisław Stec, Skarbnik Małgorzata Mokrzycka-Kwaśnik, a także Tadeusz Kopeć - Przewodniczący Rady Powiatu Kolbuszowskiego.

Przedmiotem obrad Zarządu Powiatu jest przygotowanie projektów uchwał i materiałów na Sesje Rady, ponadto rozpatrywanie bieżących spraw związanych z działalnością powiatu oraz rozpatrywanie spraw i wniosków kierowanych do Zarządu Powiatu przez instytucje lub osoby fizyczne. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Zarząd opiniował projekty decyzji Wójtów lub Burmistrza o warunkach zabudowy, dotyczących uzgodnienia inwestycji w zakresie sąsiedztwa z drogami powiatowymi. Zarząd obraduje na stałych posiedzeniach, które odbywają się nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Ochrona zdrowia

Rozliczono umowę dotacji z Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej na kwotę 15 500,00 zł na dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego dla ośrodków zdrowia w Wilczej Woli i Lipnicy. Dotacji udzieliła Gmina Dzikowiec.

Przystąpiono do realizacji dla Powiatu Kolbuszowskiego zamówienia publicznego p.n.: „Przebudowa pomieszczeń Poradni Chirurgicznej i Apteki szpitala z przeznaczeniem na gabinety fizjoterapii Działu Rehabilitacji Szpitala Powiatowego SP ZOZ w Kolbuszowej”

(tj. zatwierdzono specyfikację warunków zamówienia i ogłoszono przetarg nieograniczony).

Rozwój i perspektywy

Przyjęto na stan mienia powiatu nowe wartości dróg powiatowych i obiektów mostowych i wprowadzono je na stan środków trwałych Zarządu Dróg Powiatowych w Kolbuszowej. Zwiększono wartość dróg powiatowych w związku z poczynionymi w 2007 roku nakładami na remonty i modernizację dróg. Ogółem wydatki na remonty, modernizację i przebudowę dróg w 2007 roku wyniosły 5 333 000 zł.

Zlecono wykonanie operatu szacunkowego – wyceny nieruchomości gruntowej, zajętej pod drogę publiczną powiatową Nr 1 209R Zielonka – Korczowiska. Działania te związane są z prowadzoną regulacją stanu prawnego dróg powiatowych.

Oświata

Przyjęto protokół z kontroli przeprowadzonej w Zespole Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni. Przedmiotem kontroli była kontrola finansowa, celowość i oszczędność ponoszonych wydatków w okresie od stycznia do września 2007r. Prawidłowość sporządzania sprawozdań, ewidencja zaangażowania wydatków budżetowych. Zespół kontrolujący nie stwierdził nieprawidłowości w w/w zakresie.

Uchwałą dokonano zmian w budżecie powiatu kolbuszowskiego zabezpieczając kwotę 35 258,00 zł dla Liceum Ogólnokształcącego z przeznaczeniem na wymianę 20 sztuk okien w pracowniach lekcyjnych.

Ustalono wysokość rocznej dotacji na jednego słuchacza dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych działających na terenie powiatu kolbuszowskiego na rok 2008 na jednego słuchacza w kwocie 780,00 zł. Szkoły niepubliczne, które otrzymały dotacje: Mielecka Szkoła Biznesu – Policealne Studium Zawodowe dla Dorosłych w Kolbuszowej, Niepubliczne Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej, Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Cmolasie oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Cmolasie.

Wspieramy nasze jednostki

Przeznaczono z budżetu powiatu kolbuszowskiego kwotę 1 000,00 zł na współorganizowanie z Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia „Koncertu Kolęd”. Za w/w kwotę zakupiono instrument muzyczny, który przekazano na potrzeby szkoły.

Zarząd Powiatu przyjął rozliczenie dotacji pod względem rzeczowym i finansowym udzielonej dla Podkarpackiego Związku Byłych Pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych z realizacji zadania publicznego p.n.: „Opracowanie i realizacja programu aktywizacji społecznej młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji z osobami niepełnosprawnymi”. Kwota dotacji udzielonej wynosiła 3 000,00 zł.

Sprawy promocji

Przeznaczono z budżetu powiatu kolbuszowskiego kwotę 5 100 zł na organizację i przeprowadzenie rozgrywek „VIII Edycji Powiatowej Halowej Ligi Piłki Nożnej o Puchar Starosty Kolbuszowskiego”.

Zatwierdzono preliminarz powiatowych zawodów sportowych na rok 2008 oraz zlecono organizację i przeprowadzenie w 2008r. powiatowych zawodów sportowych P. Maciejowi Przybyło. Ujętych jest w planie 51 imprez sportowych dla dzieci i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i gimnazjów. Na organizację przeprowadzonych imprez przeznaczono 10 965,00 zł. Przeprowadzone imprezy będą rozgrywać się od lutego do grudnia 2008r.

Współpraca z Gminami

Zarząd Powiatu zawarł umowę z Gminą Cmolas w sprawie udzielenia Powiatowi Kolbuszowskiemu pomocy rzeczowej w postaci opracowania projektów budowlanych chodników i parkingów przy drogach powiatowych w Ostrowach Tuszowskich i Porębach Dymarskich na łączną wartość 32 000,00 zł.

Sprawy różne

Opracowano układ wykonawczy budżetu powiatu na rok 2008 oraz plan finansowy zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych powiatowi kolbuszowskiemu ustawami na rok 2008.

Pozytywnie zaopiniowano projekt aktualizacji Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego.

Ponadto Zarząd zajmował się analizą informacji o wynikach finansowych i zobowiązaniach Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej oraz o sytuacji w Szpitalu. Prowadzone są prace nad opracowaniem wniosków do Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Podkarpackiego, dotyczące dofinansowania inwestycji na drogach powiatowych na lata 2007 - 2013.