Dziś jest: Piątek, 26.4.2024 16:33

Blok operacyjny z imieniem

19-02-2019
Nowo przebudowany blok operacyjny będzie nosił imię dra Stanisława Krzaklewskiego. – Jest to postać wybitna, która rozwinęła chirurgię w naszym powiecie – mówi Jarosław Ragan-Ordynator Oddziału Chirurgicznego Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej. – Jego zasługi, zarówno dla powiatu jak i województwa podkarpackiego są ogromne – dodaje.

Lekarz medycyny Stanisław Krzaklewski był specjalistą chirurgii ogólnej, znakomicie prowadził Oddział Chirurgii w kolbuszowskim szpitalu wykonując setki operacji, ratując życie i zdrowie wielu tysiącom osób. Zapisał się chlubnie w historii powojennej powiatu kolbuszowskiego. Jako lekarz niósł pomoc nie tylko z zakresu chirurgii. Był znakomitym znawcą wszystkich dziedzin medycyny. Potrafił pomóc pacjentowi z chorym zębem, jak też kobiecie rodzącej dziecko. Nigdy nie patrzył na porę dnia. Z zakresu chirurgii ogólnej należy podkreślić, że wykonywał zabiegi operacyjne, które w chwili obecnej zostały przyporządkowane do ortopedii i traumatologii, urologii czy chirurgii dzieci. Niektóre zabiegi wykonywał na poziomie klinik chirurgicznych, w tym np. usunięcie tarczycy w tzw. znieczuleniu w kręgosłup. Odział Chirurgii Ogólnej w czasach jego pracy był znany w całym regionie Podkarpacia. Do Kolbuszowej przyjeżdżali pacjenci z różnych miejscowości. Dr Krzaklewski stworzył podwaliny organizacji służby zdrowia w powiecie kolbuszowskim. Wykształcił lekarzy, którzy nieśli pomoc mieszkańcom naszego regionu.

Od 1948 roku był dyrektorem Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej oraz ordynatorem Oddziału Chirurgii. W latach pięćdziesiątych współpracował z lekarzem powiatowym Eugeniuszem Adamusem, inicjując powstanie Ośrodków Zdrowia w Raniżowie i Sokołowie Małopolskim, punktów lekarskich i pielęgniarskich w Majdanie Królewskim, Niwiskich, Przedborzu i Wilczej Woli, które później przekształciły się w Ośrodki Zdrowia. Przyczynił się do otwarcia Izb Porodowych w: Cmolasie, Lipnicy, Niwiskich, Spółdzielni Zdrowia w Nienadówce oraz Poradni Przeciwgruźliczej w Górnie. Organizował konsultacje zawodowe dla kierowników punktów felczerskich. Zabiegał też o budowę nowego, dużego szpitala w Kolbuszowej, co zostało zrealizowane pod koniec lat sześćdziesiątych.
Był człowiekiem wielu organizacji społecznych. Należał do Krajowego Związku Chirurgów Polskich. Był członkiem Lekarskiego Sądu Koleżeńskiego w Rzeszowie, co było dowodem powszechnego uznania w środowisku lekarskim dla jego nieskazitelnego charakteru. Był członkiem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami im. J. M. Goslara. Zmarł nagle, w trakcie pracy, w swoim długo oczekiwanym nowym budynku szpitala, 12 czerwca 1974 roku.
Opr. B. Żarkowska