Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 03:54

Dąb Pamięci na kolbuszowskim Rynku

19-05-2016
W niedzielę, 15 maja, w Kolbuszowej odbyły się uroczystości związane z posadzeniem „Dębu Pamięci” oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej aspiranta Policji Państwowej Jana Ozimka oraz jego 17-letniego syna Stanisława.

Szczątki pomordowanych spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. W uroczystości udział wzięli Komendant Wojewódzki Policji, członkowie rodziny zamordowanych, przedstawiciele Komendy Głównej Policji, władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz lokalnych instytucji.

Upamiętnienie rozpoczęła Msza Św. w kolbuszowskiej Kolegiacie z udziałem pocztów sztandarowych oraz policyjnej orkiestry reprezentacyjnej. Następnie delegacje wraz z przedstawicielami rodziny poległego funkcjonariusza udały się na cmentarz parafialny, gdzie złożono urnę z ziemią z Miednoje na rodzinnym grobie. Ziemię z grobów zamordowanych na Wschodzie  przywieźli motocykliści ze Stowarzyszenia Motocyklistów „Patria”.

Dalsza część uroczystości odbyła się na Rynku w Kolbuszowej, gdzie Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. dr Krzysztof Pobuta dokonał przeglądu pododdziałów i powitał przybyłych gości. Okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. Burmistrz Kolbuszowej i Starosta Kolbuszowski, członek rodziny oraz Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." Michał Krzysztof Wykowski. Laudację na cześć zamordowanych - aspiranta Policji Państwowej Jana Ozimka i jego syna Stanisława, odczytała dr Ewa Kowalska – kierownik Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Uroczystość prowadził insp. Sławomir Cisowski z Komendy Stołecznej Policji.
Następnie członkowie rodziny zamordowanych wraz z przedstawicielami władz wzięli udział w posadzeniu „Dęba Pamięci”, po którym nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej i złożenie kwiatów. Zaproszeni goście i mieszkańcy Kolbuszowej mogli obejrzeć także wystawę upamiętniającą zbrodnię katyńską „Ostaszków-Twer-Miednoje” oraz wpisać się do pamiątkowej księgi, która zostanie przekazana Regionalnemu Towarzystwu Kultury im. J. Goslara w Kolbuszowej. Zaproszeni goście mogli również obejrzeć występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej, przygotowanych przez Jarosława Mazura. Uroczystość patriotyczną zakończyła defilada policjantów z Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej.

Aspirant Policji Państwowej Jan Ozimek urodził się w 1894 r w Kolbuszowej. Pracował m.in. w Posterunku Policji w Oszmianie (dawne woj. wileńskie). Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 r. wraz z 17-letnim synem Stanisławem został zatrzymany przez wojska radzieckie, a następnie przewieziony do obozu w Ostaszkowie. W 1940 r. obydwaj zostali rozstrzelani przez NKWD. Spoczywają na Polskim Cmentarzu w Miednoje. Stanisław, 17-letni syn Jana, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Oszmianie, mógł opuścić obóz, ale pozostał z ojcem do końca.

„Dąb Pamięci” to symbol – żywy pomnik, który według zasady ma upamiętniać konkretną osobę zamordowaną przez NKWD.

Organizatorami uroczystości posadzenia „Dębu Pamięci” aspiranta Policji Państwowej Jana Ozimka i Stanisława Ozimka był Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej, mł. insp. Stanisław Babula Komendant Powiatowy Policji w Kolbuszowej, rodzina poległego funkcjonariusza, Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś. Odbyła się ona w 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
W uroczystości uczestniczył insp. dr Krzysztof Pobuta Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, podinsp. Anna Malarczyk i nadkom. Zbigniew Bartosiak z Komendy Głównej Policji, a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Sejmiku Wojewódzkiego, Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, Muzeum Katyńskiego, Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej, Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski, mł. insp. Stanisław Babula Komendant Powiatowy Policji w Kolbuszowej, policjanci z kolbuszowskiej jednostki oraz przedstawiciele władz gminnych i wielu lokalnych instytucji. Ceremonię uświetniła obecność Kompanii Honorowej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz grupa rekonstrukcyjna Policji Państwowej II Rzeczypospolitej z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

Krótki film z uroczystości można obejrzeć TUTAJ.