Dziś jest: Piątek, 19.4.2024 21:41

Dotacje dla Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu kolbuszowskiego

22-09-2020
W piątek (18 września), 13 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu kolbuszowskiego otrzymało dotacje na zakup sprzętu i doposażenia. Środki pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W spotkaniu, które zostało zorganizowane z inicjatywy Posła RP Zbigniewa Chmielowca uczestniczyli: Bogusław Kida, zastępca prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, st. bryg. Krzysztof Samojeden, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kolbuszowej oraz Ryszard Skowron, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kolbuszowej. Obecni byli również strażacy ochotnicy z powiatu kolbuszowskiego oraz gościnnie jednostka z Pogwizdowa Starego.

Dotacje dla ochotników
Podczas spotkania odbywało się podpisywanie umów i przekazywanie dotacji na dofinansowanie dla 13 jednostek OSP z terenu powiatu kolbuszowskiego. Dodatkowo trzem jednostkom wręczone zostały umowy o wspieraniu Ochotniczych Straży Pożarnych. Na ten cel wydatkowanych zostało w sumie 40 tys. zł. Dodatkowe dofinansowanie otrzymały następujące jednostki: OSP Krzątka – 16 tys. zł, OSP Wola Raniżowska – 14 tys. zł oraz OSP Raniżów – 10 tys. zł. - Cieszę się, że otrzymaliście to dofinansowanie. Z pewnością fundusze te pozwolą na jeszcze lepsze doposażenie waszych jednostek – mówił Poseł Zbigniew Chmielowiec, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków.

Miliony na ratownictwo
Prezes WFOŚiGW Bogusław Kida podkreślił, że fundusze, jakie trafią do ochotników z powiatu kolbuszowskiego wynikają z ogólnopolskiego programu dofinansowania służb ratowniczych. Na ten cel, w skali całego kraju, przeznaczonych zostanie 6,7 mln zł. Dotacje te pozwolą na zakup drobnego sprzętu ratowniczego. Zaznaczył, że tak wysoki poziom dofinansowania dla OSP jest wynikiem współpracy wielu osób, w tym parlamentarzystów.

Na bezpieczeństwo
Z kolei zastępca komendanta PSP st. bryg. Krzysztof Samojeden wskazał, że jednostki OSP z powiatu kolbuszowskiego, w ostatnim czasie, wzbogaciły się o profesjonalny sprzęt. Nowe średnie samochody ratowniczo-gaśnicze otrzymały jednostki OSP z Kolbuszowej Dolnej i Staniszewskiego, lekki samochód dostała jednostka OSP z Raniżowa. - Natomiast na przestrzeni ostatnich trzech lat jednostki OSP, w sumie, otrzymały aż 5 nowych samochodów średnich i 3 nowe samochody lekkie. Oprócz tego w 2020 r. jednostki OSP włączone do KSRG otrzymały dotacje na kwotę blisko 100 tys. zł na zakup sprzętu ratowniczego, sprzętu łącznościowego oraz ochrony indywidualnej, zaś jednostki nie włączone do KSRG również otrzymały 86 tys. zł – wymieniał zastępca komendanta.
– Dotacje przekazane państwu w dniu dzisiejszym opiewają na kwotę przekraczającą 130 tys. zł – mówił Poseł Chmielowiec. – Bardzo mnie to cieszy, ponieważ uważam, że na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać – dodał parlamentarzysta.

Dotacje przekazane jednostkom OSP z powiatu kolbuszowskiego:
  1. OSP Lipnica – 14 832 zł
  2. OSP Kolbuszowa Dolna – 13 890 zł