Dziś jest: Piątek, 26.4.2024 09:11

Dyrektor MiPBP w Kolbuszowej już na emeryturze

29-09-2022
Andrzej Jagodziński, po 32 latach, na stanowisku dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej, przechodzi na emeryturę. Jego miejsce, z dniem 1 października, zajmie Paweł Michno.

Uroczyste pożegnanie odchodzącego szefa miejskiej i powiatowej biblioteki miało miejsce podczas Sesji Rady Powiatu w Kolbuszowej (29 września). – Dziękujemy za to, co pan zrobił dla powiatu kolbuszowskiego w zakresie czytelnictwa – zaczął Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś. – Postawił pan bardzo wysoko poprzeczkę dla swoich następców – dodał. Szef Powiatu podkreślił, że współpraca z dyrektorem biblioteki zawsze układa się bardzo dobrze. – Jeszcze raz za wszystko serdecznie panu dziękuję. Życzę przyjemnej emerytury, a także realizacji wszystkich marzeń i planów – mówił Starosta Józef Kardyś.

Rozwój biblioteki
Odchodzący dyrektor swoją pamięcią sięgnął do początków biblioteki powiatowej i lat 90-tych. - Z perspektywy czasu patrząc powiat kolbuszowski był wtedy jedynym powiatem na Podkarpaciu, który solidnie wypełniał obowiązek prowadzenia biblioteki powiatowej – podkreślił pan Andrzej Jagodziński. – W rezultacie powstała sieć bibliotek w całym powiecie, a także jeden program komputerowy, który dzisiaj służy wszystkim - dodał. Zaznaczył, że jest to zasługa wszystkich, tj. w szczególności Zarządu Rady Powiatu oraz radnych powiatowych, którzy nie szczędzili sił i środków, by Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna mogła się rozwijać.

Zasługi i osiągnięcia
Andrzej Jagodziński na emeryturę przeszedł 28 września br. Funkcję dyrektora MiPBP w Kolbuszowej sprawował przez 32 lata. W trakcie swojej kadencji zmodernizował wszystkie filie wiejskie biblioteki. Ponadto rozbudował obiekt centrali oraz utworzył nowy Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej w budynku dawnej synagogi. Pozyskał także dla biblioteki punkt biblioteczno-świetlicowy „Pociąg do czytania”, w nowo wyremontowanym Dworcu w Kolbuszowej. Doprowadził do podpisania umowy między Powiatem Kolbuszowskim a Gminą Kolbuszowa, która powołała do istnienia Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kolbuszowej. Z jego inicjatywy wprowadzono także wspólną kartę biblioteczną dla wszystkich bibliotek publicznych na terenie powiatu kolbuszowskiego. Od wielu lat walczył o prestiż i mocną pozycję bibliotek publicznych w całym kraju jako Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W 2019 roku uzyskał tytuł Podkarpackiego Bibliotekarza Roku.
Opr. B. Żarkowska