Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 21:36

Dziewiąta rocznica Katastrofy Smoleńskiej

11-04-2019
Księża, samorządowcy, młodzież oraz zaproszeni goście wzięli udział w obchodach 9. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. – Było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń współczesnej Polski – mówiła podczas obchodów Grażyna Pełka, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Po nim młodzież z ZST, przygotowana przez nauczycielkę Barbarę Szafraniec przypomniała zebranym tragiczne wydarzenia sprzed 9 laty spod Smoleńska. Swój program rozpoczęli od emisji informacji prasowych, jakie docierały do Polaków rankiem 10 kwietnia 2010 roku, potwierdzających katastrofę lotniczą. – Każda z tych osób miała swoje marzenia i pasje. Każda z nich miała za sobą imponujący życiorys – wspominali, przedstawiając wybrane sylwetki osób, które tragicznie zginęły w katastrofie lotniczej. - 10 kwietnia 2010 roku Polskę dotknęła ogromna tragedia, 96 wybitnych osobowości na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim poniosło śmierć w drodze do Katynia. Lecieli tam z wielką misją patriotyczną. Lecieli, aby pokazać światu, że Katyń jest dla historii Polski ważny. Nie można zapomnieć, że 70 lat temu na rozkaz Stalina NKWD wymordowało ok. 22 tysięcy polskich oficerów. Zginęli, bo byli wierni Polsce i swoim przekonaniom – mówili młodzi ludzie w swoim wystąpieniu.

Żywa pamięć
Następnie wspomnieli ofiary ludobójstwa z 1940 roku. Zacytowali Św. Jana Pawła II, który podczas spotkania z delegacją rodzin katyńskich powiedział: „Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 r w Katyniu, Charkowie i Miednoje są rozdziałem martyrologii polskiej, które nie mogą być zapominane. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń”.
- My także jesteśmy zobowiązani tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniem Polaków – podkreślała młodzież.

Symboliczne miejsce
Z kolei Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś powiedział: „W katastrofie lotniczej wiele osób straciło swoich bliskich, przyjaciół i znajomych, a Rzeczpospolita Polska wybitnych przedstawicieli. Tego tragicznego dnia zginął nasz serdeczny przyjaciel Generał Bronisław Kwiatkowski, który pochodził z powiatu kolbuszowskiego z miejscowości Mazury. Ziemia Smoleńska zabrała również Posła Rzeczypospolitej Polskiej Leszka Deptułę – reprezentanta Ziemi Mieleckiej, Posłankę Grażynę Gęsicką – reprezentującą w Sejmie Podkarpacie, a także generała dywizji Kazimierza Gilarskiego i Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Zająca, którzy pochodzili z województwa podkarpackiego”.
– Przypomnę, że ku ich pamięci, w 2014 roku, na froncie budynku Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej, wmurowana została tablica pamiątkowa. Stała się ona symbolicznym miejscem, w którym rok rocznie wspominamy uczestników tragicznego lotu, ale nie tylko. W naszej pamięci przywołujemy również pomordowanych w 1940 roku w lesie katyńskim – mówił Starosta Kolbuszowski.

Dotrzeć do świadomości świata
Następnie ks. Lucjan Szumierz wspólnie z zebranymi odmówił modlitwę za tragicznie zmarłych w Katastrofie Smoleńskiej oraz za pomordowanych w 1940 r. – Wszyscy oni oddali życie, aby prawda o ludobójstwie tysięcy bezbronnych jeńców polskich dotarła do świadomości świata – mówił ks. Lucjan Szumierz. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed tablicą pamiątkową.

Obecni na obchodach
W środowych obchodach udział wzięło kilkadziesiąt osób. Obecny był Poseł RP Zbigniew Chmielowiec, przedstawiciele samorządu powiatowego - Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Wicestarosta Kolbuszowski Wojciech Cebula, Mieczysław Burek – Przewodniczący Rady Powiatu, radni powiatowi, przedstawiciele samorządu gminnego z Burmistrzem gminy Kolbuszowa Janem Zubą, przedstawiciele środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe, strzelcy, harcerze, przedstawiciele: szkół, służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń i organizacji, młodzież oraz zaproszeni goście.