Dziś jest: Wtorek, 16.4.2024 20:31

Kolbuszowa

 

Aktualności

Ekscytujący pobyt w Turcji

06-03-2023
Uczniowie z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni z pewnością długo będą wspominać swój pobyt w Turcji. Obfitował on bowiem w inspirujące spotkania, rozmowy, wykłady oraz wycieczki.

Wyjazd odbywał się w ramach projektu „MP Health Direct: Mental and PhysicalHealth Direct”, czyli „Kierunek na zdrowie psychiczne i fizyczne”. W związku z tym uczniowie, będąc w Turcji, brali udział w wykładzie na temat wpływu pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne młodzieży. - Dowiedzieliśmy się, jak ćwiczenia fizyczne i odżywianie oddziaływają na zdrowie psychiczne. Uczestniczyliśmy również w warsztatach, na których uczyliśmy się redukować stres za pomocą ćwiczeń oddechowych - opowiadają uczestnicy wyjazdu.
 
Muzea, pałace i bazary…
Uczniowie odwiedzili Kemerburgaz Adventure Park, czyli największy park rozrywki i aktywności, w którym świeżym powietrzu mieli okazję do uprawiania sportu i wypoczynku, z dala od zgiełku miasta. Natsępnego dnia zaś wybrali się na Półwysep Historyczny, gdzie znajdują się największe zabytki i atrakcje orientalnej metropolii, na czele z meczetami, muzeami, podziemnymi cysternami, pałacami i bazarami. - Zwiedziliśmy meczet Hagia Sophia, który w czasach Cesarstwa Bizantyjskiego stanowił najważniejszą świątynię oraz miejsce koronacji cesarzy bizantyjskich. Budowla jest uznawana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa pierwszego tysiąclecia naszej ery. Nieopodal znajduje się Błękitny Meczet, będący XVII-wieczną świątynią muzułmańską, z sześcioma strzelistymi minaretami. Jego ściany zdobi 21 tysięcy płytek fajansowych z manufaktur w İzniku, skąd pochodziły najpiękniejsze wyroby ceramiczne w całym imperium. Ich utrzymane w błękitnej tonacji ornamenty roślinne dały meczetowi jego popularną nazwę – wspominają uczestnicy wyjazdu.
 
Rozmaitości
Młodzież zobaczyła też Cysternę Bazyliki, zwaną również Pałacem Jerebatan. Jest to podziemny zbiornik wodny zbudowany dla bizantyjskiego cesarza w VI wieku, aby zaopatrywać w wodę pałac w przypadku wybuchu wojny lub zatrucia wody pochodzącej z akweduktów. - Komnata, której sklepienie podparte jest ponad trzystoma marmurowymi kolumnami, zrobiła na nas ogromne wrażenie - dodają. Zwiedzili także pałac Topkapı, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat, od 1453 roku. Udali się na Wielki Bazar, czyli jedno z największych orientalnych targowisk w całej Turcji. Jego początki sięgają XV wieku, kiedy powstały tu pierwsze hale dla jubilerów i antykwariuszy. Powierzchnia bazaru przekracza 30 hektarów, na które składa się ponad 60 ulic, 3500 sklepów i straganów, a także 22 bramy oraz liczne restauracje i kawiarnie. Można tu kupić przyprawy, ozdoby, biżuterię, akcesoria kuchenne, dywany, wyroby garncarskie, rękodzieło, ubrania i wiele więcej.
 
Rejs po cieśninie
Uczestniczyli również w rejsie po Cieśninie Bosfor. - Płynąc pomiędzy Europą a Azją, podziwialiśmy otomańskie pałace usytuowane nad brzegiem. Była to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć Stambuł w blasku mieniących się różnobarwnych świateł – wspominają uczestnicy wyjazdu i dodają. - Ogrom wrażeń i niesamowite budowle na długo zostaną w naszej pamięci.
 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo