Dziś jest: Wtorek, 16.4.2024 15:28

Hospicjum dla dzieci w Rzeszowie

05-02-2016
Na styczniowej sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego gościła Agnieszka Jankowska-Rachel z Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Pani Agnieszka przybliżyła radnym oraz uczestnikom posiedzenia zasady oraz sposób funkcjonowania placówki.

Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie działa od 10 lat. Początkowo do życia powołane zostało Hospicjum Domowe, w dalszej kolejności powstało Hospicjum Stacjonarne. W ramach Hospicjum Domowego świadczona jest m.in. pomoc psychologiczna, lekarska, rehabilitacyjna oraz finansowa, polegająca na refundacji kosztów zakupionych leków. Wszystkie te działania są świadczeniami za które rodzice nie ponoszą żadnych kosztów. - Mamy podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz uzyskujemy wsparcie od sponsorów – mówiła na sesji Agnieszka Jankowska-Rachel. Tego typu wsparciem objęte są również rodziny z powiatu kolbuszowskiego.

Stacjonarne wsparcie
W Hospicjum Stacjonarnym natomiast przebywają dzieci przewlekle i terminalnie chore w okresie zaostrzeń choroby lub wymagające leczenia szpitalnego; dzieci, których rodzice przygotowują się do opieki nad nimi oraz podopieczni z przewlekłą chorobą, którymi rodzice nie mogą się opiekować, ze względu np. na chorobę, niewydolność wychowawczą czy trudną sytuację rodzinną. Wsparcie w placówce otrzymują także rodzice w ostatnich chwilach życia dziecka. Za pobyt w Hospicjum Stacjonarnym ani rodzice, ani dziecko nie ponoszą żadnych kosztów.

Pomoc dla rodziców i rodzeństwa
Placówka udziela również pomocy osieroconym rodzicom. – Mamy grupę wsparcia dla rodziców w żałobie – mówiła pani Agnieszka podczas posiedzenia. Wsparciem objęte jest także rodzeństwo chorego dziecka. - Najczęściej bywa tak, że rodzeństwo chorego dziecka musi radzić sobie samo, dużo czasu spędza bez rodziców. My staramy się i pomagamy, aby te dzieci spędzały czas w sposób efektywny. Organizujemy wypoczynek, podczas którego uczymy jak działać, aby dobrze sobą zarządzać – tłumaczyła pani Agnieszka. - Grupą odbiorców naszych usług są także rodzice, oczekujący na narodziny ciężko chorego dziecka, którego stan zdrowia może wiązać się, zarówno z przedwczesną śmiercią, jak i poważnymi konsekwencjami dla jego życia już po urodzeniu. Pomoc ta udzielana jest w ramach Hospicjum Perinatalnego.

Postępowanie zapobiegawcze
W Podkarpackim Hospicjum prowadzone są także działania o charakterze prewencyjnym. Skierowane sa one do dzieci oraz dorosłych. Ich celem jest pomoc np. w powrocie do szkoły czy pracy. - Po 15 latach opieki nad dzieckiem powrót do pracy jest bardzo trudny. Współpracując z różnymi instytucjami staramy się pomagać naszym podopiecznym – tłumaczyła Agnieszka Jankowska-Rachel.
Działalność Hospicjum swoją pomocą wspierają wolontariusze, również z powiatu kolbuszowskiego, aktywnie włączając się jego funkcjonowanie.

Szeroka informacja
Wizyta przedstawicielki Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci na sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego (29 stycznia) miała służyć rozpowszechnieniu informacji o istnieniu i działalności placówki. - Jestem tu po to, abyście państwo dowiedzieli się o nas i naszej działalności – mówiła Agnieszka Jankowska-Rachel. – Wy, będąc blisko ludzi macie szansę powiadomić mieszkańców, którzy czekają na tego typu pomoc. W związku z tym, jeśli znacie państwo rodziny, spełniające kryteria do Hospicjum Domowego, proszę, abyście przekazywali informacje o naszym Hospicjum – apelowała do zebranych przedstawicielka Podkarpackiego Hospicjum.

Więcej informacji na temat Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci znaleźć można na stronie internetowej: www.hospicjum-podkarpackie.pl.
Opr. B. Żarkowska