Dziś jest: Środa, 24.4.2024 06:34

Inwestują w młodzież i rozwój szkoły

12-03-2021
Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, podobnie jak Zespół Szkół Technicznych z Kolbuszowej, przystąpił do realizacji projektu pn. „Powiat Kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe”. W ramach tego przedsięwzięcia planuje szereg ciekawych działań.

Przypomnijmy. Dwie szkoły zawodowe w powiecie kolbuszowskim, tj. ZSAE w Weryni i ZST w Kolbuszowej, w nowym roku szkolnym, realizować będą unijny projekt wart prawie dwa miliony złotych. Fundusze pozwolą na podniesienie jakości kształcenia zawodowego w naszym powiecie oraz wzbogacenie oferty edukacyjnej szkół zawodowych.

W ZSAE w Weryni, w ramach tego przedsięwzięcia, planuje się:
- doposażenie pracowni gastronomicznej, z której korzystają uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia-w zawodzie kucharz oraz uczniowie technikum-w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Do pracowni dokupione zostaną stoły robocze na kółkach ze stali nierdzewnej, urządzenia wielofunkcyjne do rozdrabniania surowców, piec konwekcyjny oraz drobny sprzęt, który podczas częstej eksploatacji ulega zniszczeniu. - Najbardziej zależy nam na możliwości zakupu urządzenia do gotowania sous-vide, wraz z pakowarką próżniową, gdyż jest to najlepszy sposób obróbki termicznej, pozwalający w pełni przygotowywać potrawy pełnowartościowe, dietetyczne – wyjaśnia Zbigniew Bogacz, dyrektor ZSAE w Weryni.
- doposażenie pracowni do obsługi konsumenta dla uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. - Zależy nam na profesjonalnym przygotowaniu uczniów do wykonywania zadań, związanych z obsługą gości. W tym celu zaplanowaliśmy zakup wózka do flambirowania (stosowanego w serwisie angielskim), wózek do room serwisu, elementy zastawy stołowej, bielizny stołowej jak również niezbędny sprzęt do organizowania usług cateringowych – wymienia dyrektor. Najważniejszą inwestycją jest planowany zakup terminalu z oprogramowaniem sieciowym GASTRO- POS z terminalem dotykowym i drukarką fiskalną, dzięki któremu uczniowie będą mogli nauczyć się przyjmowania zamówień gości, ich realizacji, jak również dokonywania rozliczeń za pomocą jednego systemu.
- zakupienie nowoczesnych i profesjonalnych narzędzi monterskich. Pozwoli to uczniom zapoznać się z takimi narzędziami jak zgrzewarka elektrooporowa, zgrzewarka doczołowa, giętarki elektryczne, kamery inspekcyjne czy nowoczesne przyrządy pomiarowe, które obecnie są wykorzystywane do pracy w zawodzie.
- zakup sprzętu komputerowego wraz z tabletami graficznymi, co umożliwi stworzenie nowoczesnej pracowni do sporządzania dokumentacji technicznej i rysunków technicznych dla monterów sieci i instalacji sanitarnych oraz technika architektury krajobrazu.

Projekt „Powiat Kolbuszowski stawia na zawodowców” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020, Oś Priorytetowa IX – Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4 – Poprawa jakości kształcenia zawodowego. Będzie on realizowany w roku szkolnym 2021/2022 oraz 2022/2023. W sumie jego wartość opiewa na kwotę wynoszącą 1 868 867 zł, z czego 186 900 zł stanowi wkład własny Samorządu Powiatu.
Opr. B. Żarkowska