Dziś jest: Wtorek, 23.4.2024 11:32

Jaka praca będzie dla mnie najodpowiedniejsza?

26-10-2016
Jaka praca będzie dla mnie najodpowiedniejsza? Dietetyk? Lekarz? Architekt? Kelner, a może nauczyciel?

Dla każdego młodego człowieka kończącego naukę w szkole ponadgimnazjalnej jednym z najważniejszych wyzwań jest właściwe zaplanowanie swojej przyszłości, własnej ścieżki rozwoju zawodowego. Jest to niezwykle trudna sztuka, wymaga bowiem wiedzy z różnych dziedzin, mi.in.:
▪ wiedzy o sobie, tj. o swoich predyspozycjach, talentach, naturalnych preferencjach
▪ wiedzy o zawodach oraz wykształceniu, umiejętnościach i predyspozycjach psychofizycznych wymaganych do ich wykonywania
▪ wiedzy o trendach na rynku pracy, które już dziś kształtują niedaleką przyszłość.

Wychodząc naprzeciw tej potrzebie Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Kolbuszowej zaprosiła młodzież uczącą się w klasach trzecich Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej oraz klas drugich Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej do wzięcia udziału w badaniu pozwalającym określić predyspozycje zawodowe.

Spotkania odbywały się na terenie szkół, w trakcie zajęć zainteresowane osoby wypełniły kwestionariusz pozwalający na diagnozę cech osobowości oraz zainteresowań. Wyniki badania były następnie omawiane w indywidualnym kontakcie uczeń-psycholog, również na terenie szkoły. Uczniowie, dzięki przeprowadzonym badaniom, otrzymali informację zwrotną o własnych predyspozycjach zawodowych oraz strukturze osobowości. Mamy nadzieję, że uzyskana wiedza ułatwi młodzieży podejmowanie decyzji dotyczącej wyboru kierunku kształcenia i świadomego planowania własnej drogi kariery zawodowej, zgodnie z predyspozycjami i zainteresowaniami.
Żródło: www.poradnia.kolbuszowa.pl.