Dziś jest: Piątek, 19.4.2024 22:56

Jest szansa na kolejne wsparcie dla samorządów

28-08-2020
Planowo kolejne 6 mld zł ma trafić do gmin i powiatów w całej Polsce. Środki będą mogły być przeznaczone na realizację inwestycji lokalnych.

W czwartek (27 sierpnia), z inicjatywy Posła RP Zbigniewa Chmielowca, zwołany został Konwent Starosty, Burmistrza oraz Wójtów z powiatu kolbuszowskiego. Podczas spotkania kolbuszowski parlamentarzysta poinformował zebranych, iż do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego skierowany został projekt uchwały Rady Ministrów. Projekt ten dotyczy wsparcia przeznaczonego na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Z pierwszych informacji wynika, że wnioski oceniane będą przez Komisję do Spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego, która rekomendować będzie premierowi wysokość poszczególnych wniosków. Podczas oceny pod uwagę brane będą:
- realizacja zasad zrównoważonego rozwoju
- kompleksowość planowanych inwestycji
- ograniczenie emisyjności i poziomu ingerencji planowanych inwestycji w środowisko
- koszt planowanych inwestycji w stosunku do planowanych dochodów jednostki w roku rozpoczęcia inwestycji
- liczba osób, na które planowane inwestycje będą miały korzystny wpływ
- relacja kosztu planowych inwestycji do prognozowanego efektu
- wpływ planowanych inwestycji na ograniczenie skutków klęsk żywiołowych lub zapobieganie im w przyszłości, jeżeli planowana inwestycja może mieć taki wpływ
- zapewnienie dostępności w rozumieniu ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Planowo w tym roku mają być ogłoszone dwa nabory z tej puli środków. Jak zapowiada Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego, wnioskując o dotację w ramach programu, będzie starać się o fundusze dla Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej.

Zapowiadane wsparcie dla samorządów, w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, to już druga tego typu forma pomocy oferowana przez polski rząd. Do 10 sierpnia br. samorządy mogły składać wnioski o dotacje z pierwszej puli środków. Wówczas również do rozdysponowania było 6 mld zł (5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów).