Dziś jest: Piątek, 29.3.2024 08:45

Jubileusz 35 - lecia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kolbuszowej

31-10-2005

W dniu 26 października 2005 r. w auli 220 Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej, odbyła się uroczysta Sesja z okazji 35 Lat Powstania Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kolbuszowej. Uroczystą Sesję otworzył pan Józef Kardyś, przewodniczący Rady Powiatu, który przywitał wszystkich zaproszonych gości. Wystąpienie okolicznościowe z okazji obchodzonego jubileuszu  wygłosił pan Bogdan Romaniuk, starosta kolbuszowski. Krótki rys historyczny placówki przedstawiła pani Elżbieta Mikołajczyk, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kolbuszowej. W czasie uroczystości swój występ artystyczny miały dzieci z oddziału specjalnego przy Szkole Podstawowej w Kolbuszowej Dolnej, a także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kolbuszowej Górnej. Specyfikę poradnictwa przedstawiła pani pedagog Genowefa Mendoń; pani psycholog Jolanta Bystrek oraz logopeda pani Marta Ludera. Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście składali gratulacje i podziękowania pani dyrektor oraz pracownikom poradni za dotychczasowy trud i zaangażowanie w niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, za czyny, dzięki którym dziecko wie „... że jest dobre, że może, że potrafi...”.

Warto przypomnieć, iż Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Kolbuszowej jest specjalistyczną placówką oświatową funkcjonującą od 1970 r. Swoim działaniem obejmuje rejon Powiatu Kolbuszowskiego. Od początku swojego istnienia stawia w centrum uwagi dziecko i jego dobro. Dzieciom, młodzieży, rodzicom oraz nauczycielom zapewnia pomoc i opiekę na poziomie zgodnym ze współczesną wiedzą, poszanowanie godności osobistej oraz dyskrecję i prywatność. Corocznie diagnozuje około 1500 osób. Główne cele i zadania poradni to: wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży; profilaktyka uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży; terapia zaburzeń rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych; pomoc uczniom w dokonywaniu wyboru kierunku kształcenia i planowaniu kariery zawodowej; prowadzenie edukacji prozdrowotnej; pomoc rodzicom i nauczycielom w diagnozowaniu i rozwijaniu potencjalnych możliwości oraz mocnych stron uczniów, a także wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji rodziny i szkoły. W poradni pracuje dziesięcioosobowa kadra specjalistów, która świadczy pomoc z zakresu: psychologii, pedagogiki, logopedii, oraz doradztwa zawodowego.