Aktualności
Jubileusz Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej
28-02-2025
Sześćdziesiąt lat – taki okrągły jubileusz obchodzi w tym roku Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej. Wróćmy jednak pamięcią do jej początków i stawiania pierwszych kroków na polu kolbuszowskiej oświaty.
Początki szkoły sięgają roku 1965, kiedy to utworzono trzy klasy kierunkowe dla chłopców kształcących się w zawodach: ślusarz-mechanik, kowal/stolarz, mechanik maszyn rolniczych oraz jedną klasę wielozadaniową, w której młodzież uczyła się na: obuwnika przemysłowego, masarza oraz fryzjera. Wówczas warsztaty szkolne były w trakcie budowy, a zajęcia praktyczne odbywały się w dwóch salach lekcyjnych. Uroczyste otwarcie warsztatów nastąpiło w 1966 r.
Internat oddany do użytku
Na przełomie 1966/1967 r. (od półrocza) – połowę budynku zajęło Liceum Ogólnokształcące, które nie posiadało w tamtym czasie jeszcze własnej siedziby. W następnych latach utworzono Zespół Szkół Zawodowych (1976/77), składający się z: Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Zasadniczej Szkoły Zawodowej Dokształcającej oraz Liceum Zawodowego. W 1968 r. do użytku oddano internat, który znajdował się obok budynku szkoły, co spowodowało, że w placówce mogli podejmować naukę uczniowie z odległych miejscowości. Rok później, w 1969 r. zorganizowana została uroczystość 30-lecia Bitwy o Kolbuszową i wówczas nastąpiło wmurowanie tablicy pamiątkowej we frontonie budynku szkoły.
Coraz więcej kierunków
W roku szkolnym 1971/1972 swoją działalność rozpoczęło czteroletnie Liceum Zawodowe o specjalności „mechanik obróbki skrawaniem”. W międzyczasie trwała rozbudowa bazy szkoły, boiska szkolnego oraz kortu tenisowego asfaltowanego. Liczba uczniów w tym czasie wynosiła 750. W 1980 r., w związku z ówczesnym zapotrzebowaniem, szkoła zaczęła kształcić na kierunku „krawiec odzieży damskiej lekkiej”. Trzy lata później ofertę edukacyjną poszerzono o: stolarza, krawca oraz operatora przetwórstwa owocowo-warzywnego. Na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej powstało też technikum drzewne. W roku szkolnym 1981/82 szkoła kształciła już w dziewięciu specjalnościach: spawacz, krawiec odzieży lekkiej, ślusarz-mechanik, ślusarz-spawacz, tokarz, mechanik obróbki skrawaniem, wielozawodowa, obuwnik oraz mechanik-kierowca pojazdów samochodowych. W roku 1985/86 w szkole funkcjonowało już 39 oddziałów, liczących po 37-40 uczniów. Największym powodzeniem wśród dziewcząt cieszył się dział krawiecki, a wśród chłopców dział stolarski.
Sztandar i nadanie imienia
9 maja 1988 r. szkoła obchodziła niezwykle ważną i zaszczytną uroczystość - nadanie sztandaru oraz imienia Bohaterów Września 1939 r., upamiętniającego wszystkich poległych w wojnie obronnej Polski. Uczestniczyła w niej społeczność szkolna oraz zaproszeni goście.
Ciągły progres
Liczba uczniów uczęszczających do szkoły systematycznie wzrastała. W roku szkolnym 1988/89 było ich 1058 uczniów, w 36 oddziałach. Młodzież kształciła się w następujących zawodach: ślusarz mechanik, ślusarz – spawacz – tokarz, krawiec odzieży damskiej lekkiej, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, ciastkarz – cukiernik, kucharz, kelner, fotograf, fryzjer, operator przetwórstwa mięsnego, obuwnik, sprzedawca, operator przetwórstwa owocowo-warzywnego, mechanik obróbki skrawaniem, stolarz oraz technik technolog drewna.
Współpraca ze szkołą we Francji
Wraz z rozwojem nowych kierunków szkoła podejmowała również inicjatywy o zasięgu wykraczającym poza granice Polski. 25 kwietnia 1993 r. podpisała umowę o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Zawodowych im. Bohaterów Września 1939r. w Kolbuszowej a szkołą francuską w Bretanii – Lycee Professionnel Prive w Ploermel. Pierwsza wymiana młodzieży i nauczycieli pomiędzy szkołą francuską a kolbuszowską miała miejsce w lutym 1994 r.
Zmiany i przekształcenia
Rok 1995 był dla szkoły wyjątkowy. Był to rocznik, w którym odnotowano największą liczbę uczniów – było ich 1491, w tym 849 uczyło się w szkole zasadniczej. Natomiast 30 maja 2001 r., zgodnie z ówczesną reformą oświaty, nastąpiła likwidacja warsztatów szkolnych, a na ich miejsce powstało Centrum Kształcenia Praktycznego. Rok później, 21 czerwca 2002 r., Rada Powiatu w Kolbuszowej, podjęła uchwałę, w ślad za którą Zespół Szkół Zawodowych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej został przekształcony w szkołę ponadgimnazjalną o nazwie Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej.
Rozkwit szkoły
Największy rozwój placówki i inwestycje poczynione w rozkwit bazy sportowej nastąpił w latach 2006-2024. Wówczas to władze Samorządu Powiatu Kolbuszowskiego pozyskiwały ogromne środki unijne na rozwój szkolnictwa zawodowego. Jednocześnie aktualizowana była i dostosowywana do potrzeb rynku pracy oferta edukacyjna. W 2006 r. pojawiły się nowe kierunki: technik informatyk oraz mechanik monter maszyn i urządzeń. We wrześniu 2007 r. natomiast społeczność szkolna wraz z dyrekcją i nauczycielami uczestniczyła w kolejnym ważnym wydarzeniu - odsłonięciu i poświęceniu tablicy ku czci pamięci żołnierzy II korpusu polskiego z terenu powiatu kolbuszowskiego poległych w 1944 r. podczas Bitwy o Monte Cassino.
Nowoczesne pracownie
W 2008 roku otwarto kolejne nowe kierunki kształcenia, tj.: technik budownictwa, technikum odzieżowe oraz kierunek „operator obrabiarek skrawających”. Sukcesywnie poszerzana i modernizowana była również baza szkolna. W ramach programu Moje boisko Orlik 2012 wybudowany został nowoczesny kompleks boisk sportowych. Do użytku oddane zostało także Regionalne Centrum Nowoczesnych Technologii Wytwarzania z laboratoriami nowoczesnych technologii. Wśród nich znajdowały się pracownie: przygotowania materiału i spawalnictwa, metrologii i kontroli jakości, obrabiarek sterowanych numeryczne CNC, komputerowego wspomaganie projektowania CAM, obróbki mechanicznej metali - ostrzenie narzędzi oraz obróbki mechanicznej metali - obróbka skrawaniem. Ta nowoczesna baza szkoleniowa służy uczniom Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej oraz Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni podczas realizacji praktycznej nauki zawodu, odpowiadającym dzisiejszym potrzebom rynku pracy.
Dalszy rozwój
Szkoła przez kolejne lata przechodziła liczne modernizacje, rozbudowy i przebudowy. Jedną z większych tego typu inwestycji była jej termomodernizacja, podczas której wymieniona została elewacja, okna oraz przebudowano instalacje wewnętrzne. W kolejnych latach przy placówce, staraniem władz Powiatu Kolbuszowskiego, wybudowane zostały dwa korty tenisowe, znajdujące się w sąsiedztwie wielofunkcyjnych boisk sportowych. Gruntownie przebudowano parking, na którym obecnie znajduje się 65 miejsc postojowych, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych. Zamontowane zostały również stojaki na rowery z 48 stanowiskami. Parking został ogrodzony i służy uczniom oraz nauczycielom i pracownikom szkoły.
Zawsze gotowi-zawsze blisko…
Warto również dodać, że w kolbuszowskim ZST z dużym powodzeniem funkcjonuje Oddział Przygotowania Wojskowego. Uczniowie w ramach kształcenia realizują szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, prowadzonego w formie dodatkowych zajęć edukacyjnych, określonych w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej. Program Oddziału, w części teoretycznej, realizowany jest przez szkołę, natomiast w części praktycznej przez patronacką jednostkę wojskową, którą jest 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.
Opr. B. Żarkowska