Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 07:39

Kilkumilionowa inwestycja w szpitalu rozpoczęta

17-04-2018
W Szpitalu...
Rozpoczęły się prace przy budowie bloku operacyjnego w budynku Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej. Równolegle prowadzone są roboty przy budowie Centralnej Sterylizatorni.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej otrzymał 9,7 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jak podkreślał Poseł RP Zbigniew Chmielowiec jest to najwyższa dotacja, jaka trafiła do powiatu kolbuszowskiego w ciągu ostatnich lat. – Jestem w samorządzie od 1990 roku i mogę powiedzieć, że dotacji w takiej wysokości przez te lata nie było – wskazywał poseł ziemi kolbuszowskiej.

Wyzwanie dla wszystkich
Niewątpliwie milionowa dotacja to wynik wspólnego zaangażowania dyrektora SP ZOZ Zbigniewa Strzelczyka, Posła Zbigniewa Chmielowca oraz Starosty Kolbuszowskiego Józefa Kardysia. – My jako Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego cały czas inwestujemy w rozwój szpitala, oczywiście w miarę naszych możliwości finansowych. Zawsze staramy się przekazywać określone fundusze, czy to na zakup sprzętu medycznego czy transportowego. Wskazujemy również, z jakich źródeł można pozyskać środki finansowe z zewnątrz – mówi Starosta Kolbuszowski. – Dlatego cieszymy się, że szpital otrzymał tak dużą dotację. Niewątpliwie jest to ogromne wyzwanie dla nas wszystkich, aby zadanie, jakie realizowane jest w ramach tej dotacji, pomyślnie sfinalizować – podkreśla Starosta. Jednak to nie wszystko. – Już myślimy o pozyskaniu kolejnych środków finansowych z zewnątrz. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach – zaznacza Starosta Kolbuszowski i Poseł Zbigniew Chmielowiec.

Trzy sale operacyjne
Potężna dotacja pozwoli na przebudowę i rozbudowę pomieszczeń w budynku Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej na potrzeby nowego, spełniającego najwyższe standardy wielostanowiskowego bloku operacyjnego z profesjonalną salą wybudzeń. W ramach tej inwestycji powstaną trzy sale operacyjne, sala przygotowania pacjenta oraz sala wybudzeń. Każda z nich wyposażona zostanie w tor wizyjny umożliwiający rejestrację i transmisję zapisu operacji w celu bezpośredniej konsultacji medycznej w trakcie zabiegu.

Będzie tomograf i nóż ultradźwiękowy
Dotacja unijna pozwoli również na wyposażenie nowego bloku operacyjnego w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Planowo ma zostać zakupiony m.in. laser do kruszenia kamieni, zestaw narzędzi artroskopowych z optyką oraz nóż ultradźwiękowy. Jest to aparatura i wyposażenie wykorzystywane na bloku operacyjnym oraz sali wybudzeń. Oprócz tego kupiony będzie nowoczesny sprzęt medyczny, służący całej jednostce szpitalnej, tj. m.in. tomograf komputerowy, sprzęt do rentgenodiagnostyki czy wysokiej kasy aparat USG. Zakupy wyposażenia aparatury medycznej oraz budowa nowego bloku operacyjnego ma służyć przede wszystkim podniesieniu poziomu bezpieczeństwa, jakości i dostępności realizowanych usług medycznych dla mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. Wartość całego zadania wynosi 11 540 826 zł, przy czym wkład funduszy europejskich stanowi 9 742 492 zł.

Druga inwestycja
Jak informuje Zbigniew Strzelczyk, dyrektor SP ZOZ w Kolbuszowej wraz z budową bloku operacyjnego jednocześnie powstawać będzie Centralna Sterylizatornia. To zadanie realizowane będzie przy udziale funduszy własnych szpitala. W nowo powstałej sterylizatorni umieszczony będzie nowy sterylizator parowy, zakupiony w ramach funduszy jakie szpital otrzymał, dzięki staraniom posła Zbigniewa Chmielowca, z rezerwy budżetowej rządu. Przeniesienie obecnego bloku operacyjnego na parter szpitala pozwoli na rozwój oddziału urologicznego, który obecnie funkcjonuje jako pododdział w strukturach oddziału chirurgicznego. Zakończenie prac przy budowie bloku operacyjnego i sterylizatorni planowane jest na wrzesień.

O projekcie
Projekt pn. „Poprawa dostępności usług medycznych poprzez przebudowę i rozbudowę oraz zakup aparatury medycznej w SP ZOZ w Kolbuszowej” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr VI "Spójność Przestrzenna i Społeczna”, Działanie 6.2 Infrastruktura ochrony zdrowia i pomocy społecznej, Poddziałanie 6.2.1 Infrastruktura ochrony zdrowia, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Umowa na przyznane dofinansowania podpisana została uroczyście w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej 31 października 2017 roku. Odbyło się to w obecności Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Wicemarszałka Bogdana Romaniuka, Dyrektora SP ZOZ Zbigniewa Strzelczyka, Posła Zbigniewa Chmielowca, Senatora Zdzisława Pupy, Radnej Województwa Podkarpackiego Ewy Draus, Starosty Kolbuszowskiego Józefa Kardysia, Zarządu Powiatu Kolbuszowskiego wraz z przewodniczącymi stałych komisji Rady Powiatu Kolbuszowskiego oraz pracowników szpitala.