Dziś jest: Sobota, 20.4.2024 01:18

Kolbuszowscy policjanci uhonorowani medalem im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja

14-02-2023
W poniedziałek (13 lutego) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wręczył medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Wśród 86 odznaczonych znalazło się dwóch kolbuszowskich policjantów. W grudniu ubiegłego roku, funkcjonariusze wynieśli z zadymionego pomieszczenia, 68-letniego mężczyznę.

Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r., podczas urlopu, interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. W tym roku przypada 13. rocznica jego śmierci.
Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja otrzymują policjanci, którzy podjęli się m.in. ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

W tym roku, wśród 86 wyróżnionych policjantów, znaleźli się również funkcjonariusze ogniwa patrolowo-interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej - st. sierż. Adrian Kosiorowski oraz sierż. Wiesław Kocyło. Policjanci w grudniu minionego roku interweniowali w Kopciach (gmina Dzikowiec), w związku ze zgłoszeniem dotyczącym pożaru domu. Kiedy funkcjonariusze dojechali pod wskazany adres, z domu wydobywał się dym. W tym samym czasie, na miejsce dojechali strażacy ochotnicy z Lipnicy i wspólnie z funkcjonariuszami weszli do środka. W jednym z zadymionych pokoi znajdowało się cztery osoby. Policjanci z pomocą strażaka wynieśli wózek inwalidzki wraz z znajdującym się na nim 68-letnim mężczyzną. Z uwagi na zadymienie z pokoju wyprowadzili również 11-latka.

Policjantom gratulujemy wyróżnienia, wyrażając jednocześnie wyrazy uznania i szacunku w stosunku powziętych przez nich działań.