Aktualności
Kolbuszowski głos w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Podkarpackiego
29-11-2024
Patryk Kocha – uczeń klasy V technikum Zespołu Szkół Technicznych z Kolbuszowej jest delegatem z powiatu kolbuszowskiego do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Pytamy Patryka, jak się tam znalazł i nad czym obecnie pracuje Sejmik.Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego jest ciałem kolegialnym składającym się z reprezentantów młodzieży, zamieszkałej na terenie województwa podkarpackiego. Jest to organ opiniodawczo-doradczy Samorządu Województwa Podkarpackiego. Od marca tego roku jednym z jego delegatów jest uczeń kolbuszowskiego ZST Patryk Kocha.
Na początek powiedz jak znalazłeś się w Młodzieżowym Sejmiku?
- Do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego dostałem się poprzez nabór organizowany przez Sejmik Województwa Podkarpackiego. Zgłosiłem swoją kandydaturę, napisałem swój życiorys oraz opisałem moje zainteresowania i dotychczasową działalność związaną z pracą w Samorządzie Uczniowskim. Wiadomość o tym, że zostałem wybrany na delegata do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego otrzymałem 21 marca tego roku.
Czym zajmuje się Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego?
- Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego zajmuje się reprezentowaniem interesów młodzieży z województwa podkarpackiego oraz angażowaniem jej w życie społeczne i polityczne regionu. Wśród głównych zadań Sejmiku wymienić mogę reprezentowanie młodzieży, bowiem Młodzieżowy Sejmik działa na rzecz młodych ludzi, przedstawiając ich potrzeby i propozycje w instytucjach samorządowych oraz innych organizacjach, a także jej aktywizację poprzez organizowanie inicjatyw, debat, warsztatów oraz wydarzeń, które zachęcają ją do aktywności obywatelskiej, społecznej i kulturalnej. Sejmik współpracuje również z samorządami, organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami, aby wpływać na politykę dotyczącą edukacji, kultury, sportu i rozwoju młodzieży. Jednym z zadań Sejmiku jest także edukacja obywatelska, czyli propagowanie wiedzy na temat praw obywatelskich, demokracji i roli młodzieży w podejmowaniu decyzji publicznych oraz inicjowanie projektów młodzieżowych i angażowanie się w tworzenie projektów, które odpowiadają na potrzeby młodych ludzi, np. w zakresie zdrowia, ekologii, aktywności fizycznej czy rozwoju zawodowego.
Ile osób liczy Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego i jak długo trwa jego kadencja?
- Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego składa się z 33 delegatów, którzy reprezentują młodzież z różnych powiatów województwa podkarpackiego. Kadencja członków Sejmiku trwa dwa lata, po upływie których organizowany jest nabór, aby wyłonić nowych delegatów na kolejną kadencję. Obecnie jestem jedynym przedstawicielem ze szkół ponadpodstawowych z powiatu kolbuszowskiego w Młodzieżowym Sejmiku.
Czym jest dla Ciebie udział w pracach Sejmiku ?
- Bycie delegatem to szansa na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i wpływanie na przyszłość naszego regionu. Po wyborze, jako delegat, reprezentuję interesy młodzieży w Sejmiku, biorąc udział w debatach, organizując projekty i współpracując z samorządami oraz organizacjami na rzecz młodych ludzi.
Jakie projekty aktualnie realizuje Młodzieżowy Sejmik, nad czym pracuje?
- Aktualnie pracujemy nad reorganizacją wszystkich komisji i stworzeniem projektu uchwały, która zostanie poddana pod głosowanie. Reorganizacja ma poprawić efektywność i transparentność pracy oraz odpowiadać na zmieniające się potrzeby regionu.
Uczestniczysz w pracach Komisji Edukacji i Przedsiębiorczości oraz Komisji Uchwałodawczej. Czym one się zajmują? Jakie tematy są poruszane podczas posiedzeń tych komisji?
- Komisja Edukacji i Przedsiębiorczości oraz Komisja Uchwałodawcza to stałe komisje, które funkcjonują w ramach Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Komisja Edukacji i Przedsiębiorczości zwykle zajmuje się sprawami związanymi z systemem edukacyjnym oraz zachęcaniem młodzieży do przedsiębiorczości. Do jej głównych zadań należy opracowywanie i opiniowanie projektów uchwał dotyczących promowania wśród młodych osób przedsiębiorczości oraz jej rozwoju. Z kolei Komisja Uchwałodawcza zajmuje się opiniowaniem projektów uchwał, które mają zostać poddane pod głosowanie. Komisja ta może brać również udział w opracowywaniu treści uchwał lub proponować zmiany do projektów uchwał, które zostały złożone przez inne komisje.
W skrócie, Komisja Uchwałodawcza pełni rolę w procesie legislacyjnym, opiniując i przygotowując projekty uchwał, które następnie są poddawane pod głosowanie na sesjach. Z największych osiągnięć obydwu wyżej wymienionych komisji była organizacja Młodzieżowych Rozgrywek Piłkarskich, skierowanych do szkół średnich z terenu całego województwa. Łącznie Młodzieżowy Sejmik zarejestrował aż 16 drużyn, co przełożyło się na liczbę 160 uczestników. Celem przyświecającym organizacji tego wydarzenia od samego początku była aktywizacja młodych osób przy stworzeniu i udostępnieniu odpowiedniej platformy do sportowej rywalizacji, opartej na zasadach fair play i wzajemnym szacunku dla przeciwnika, a co najważniejsze dobrej zabawie. Organizację Młodzieżowych Rozgrywek Piłkarskich wsparli m. in.: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz oraz Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul. Dzięki staraniom delegatów Sejmiku udało się również zwiększyć kwoty w ramach programu stypendialnego “Nie zagubić talentu”.
Dlaczego według Ciebie młodzi ludzie powinni angażować się w sprawy swojego regionu? W jaki sposób mogą to robić?
- Młodzi ludzie powinni angażować się w sprawy swojego regionu, aby mieć wpływ na jego przyszłość, mogą rozwijać swoje umiejętności, budować więzi społeczne i zwiększać świadomość obywatelską. Angażując się, pomagają w tworzeniu lepszego miejsca do życia, a także uczą się odpowiedzialności za swoje otoczenie. Młodzież może angażować się poprzez udział w młodzieżowych sejmikach i radach, wolontariat i pracę w organizacjach, pomagając w realizacji projektów społecznych, organizowanie lokalnych wydarzeń np. festiwali, turniejów, akcji, aktywność w mediach społecznościowych, promując ważne sprawy i inicjatywy, udział w konsultacjach społecznych, wyrażając opinie na temat decyzji lokalnych władz czy poprzez przynależność do organizacji społecznych, takich jak np. OSP, start w wyborach samorządowych, samorząd studencki czy uczniowski. Zaangażowanie młodzieży przyczynia się do poprawy jakości życia i pozwala na kształtowanie lepszej przyszłości regionu.
Barbara Żarkowska