Dziś jest: Poniedziałek, 28.11.2022 19:48

Kolbuszowa

 

Aktualności

Lasowiackim szlakiem

29-11-2021
Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN z Weryni bierze udział w programie „Rozgrzewamy polskie serca”. W ramach tej inicjatywy zaplanowanych jest szereg ciekawych działań.
 
Realizacja przedsięwzięcia możliwa jest dzięki udziałowi szkoły w programie grantowym „Rozgrzewamy polskie serca”, którego celem jest wspieranie inicjatyw działających na rzecz integracji lokalnej społeczności wokół: kultury, tradycji, wydarzenia lub pamięci historycznej. Program prowadzony jest z myślą o tych, którzy mają pomysł i energię, żeby pielęgnować lokalną tradycję, historię i kulturę. Na realizację zadań szkoła w Weryni ma do dyspozycji 38 350 zł.
 
Ocalić od zapomnienia
Uczniowie wraz z nauczycielami ZSAE, w ramach tego przedsięwzięcia, będą popularyzować kulturę lasowiacką. - Nowe pokolenie coraz mniej wie i zna naszą kulturę. Uczymy się od małego historii Polski, a czy znamy historię naszego regionu? Czy zagłębiamy się w obrzędy, kulturę naszych babć i dziadków? – stawiają pytania pomysłodawcy projektu. - Nie pozwólmy, aby przekazywane kiedyś z pokolenia na pokolenie tradycje m.in. wykonywania ozdób bożonarodzeniowych, wielkanocnych, wianków oraz tradycyjnych potraw poszło w niepamięć wraz z odejściem naszych dziadków – wskazują realizatorzy projektu. - Niech nauczą młodych ludzi tej sztuki, pokażą i wyjaśnią znaczenie tradycyjnych znaków, symboli i kolorów - dodają.
 
Warsztaty i pokazy
W tym celu prowadzone będą różnego rodzaju warsztaty, pokazy oraz spotkania, podczas których młodzi ludzie będą poznawać sposób życia, pracę i rozrywki swoich przodków. - Chcemy pokazać, nauczyć i uświadomić, iż należy dbać o swoją lokalną tradycję poprzez jej popularyzowanie i rozpowszechnianie – mówią pomysłodawcy projektu. W ramach tych działań zaplanowane zostały warsztaty, podczas których lokalni artyści ludowi będą pokazywać młodzieży jak wykonać plecionki ze sznurków, ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne ze słomy i bibuły. Uczniowie będą mieć także szansę nauczyć się wyszywania tradycyjnych lasowiackich wzorów, malowania na desce oraz gotowania potraw regionalnych.
Opr. B. Żarkowska 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo