Dziś jest: Czwartek, 18.4.2024 10:20

Liceum dla Niepodległej

05-10-2018

W Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej, w najbliższym czasie, realizowanych będzie szereg różnych przedsięwzięć związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Działania te dofinansowane są przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego na realizację wszystkich wydarzeń oraz inicjatyw związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, od Ministra Edukacji Narodowej, otrzymał dofinansowanie w wysokości 7 323 zł. Przyznana dotacja pozwoli na realizację wielu, bardzo ciekawych inicjatyw.

Wielość działań
Jednym z przedsięwzięć projektu jest organizacja wycieczki do Krakowa oraz Mościc „Szlakiem odzyskania niepodległości i osiągnieć II RP”. W wyjeździe uczestniczyć będzie 44-osobowa grupa uczniów z klas drugich i trzecich Liceum Ogólnokształcącego. Z kolei uczniowie klas pierwszych szkół średnich, klas trzecich gimnazjalnych oraz klas ósmych szkół podstawowych z powiatu kolbuszowskiego wezmą udział w miejskiej grze edukacyjnej „Niepodległa”. Zaplanowana została również wystawa „Ku Niepodległej”. Będzie też szkolne święto „Urodziny Niepodległej”. W wydarzenia te zaangażowana zostanie społeczność Liceum, przedstawiciele szkół z powiatu kolbuszowskiego oraz instytucji samorządowych, harcerze z Hufca ZHP w Kolbuszowej oraz mieszkańcy Kolbuszowej. Przeprowadzona zostanie również zbiórka zniczy w ramach akcji „Światełko dla Łyczkowa”.

Cele projektu
Celem wszystkich wymienionych przedsięwzięć jest umacnianie poczucia tożsamości narodowej, kształtowanie i rozwijanie postaw patriotycznych, upowszechnianie wiedzy o drogach Polski do niepodległości i osiągnięciach II RP oraz stwarzanie uczniom możliwości samodzielnej pracy, pokazanie zalet pracy zespołowej i wykorzystania wychowawczych aspektów pracy projektowej – rozwijanie wśród uczniów umiejętności planowania o organizacji różnorodnych imprez środowiskowych.
Przedsięwzięcia w zakresie edukacji patriotycznej i obywatelskiej realizowane są w ramach Priorytetu 1, Schematu 1 B, Projektu 1 B.2 programu wieloletniego „Niepodległa”, ustanowionego uchwałą nr 81/2017 Rady Ministrów z dnia 24 maja 2017 r. Wszystkie działania prowadzone będą do końca listopada br.