Dziś jest: Sobota, 15.6.2024 17:03

Kolbuszowa

 

Aktualności

Mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego świętowali obchody 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości

13-11-2023
Dziesiątki osób wzięło udział w sobotnim Święcie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W samo południe, z kolbuszowskiego Rynku, słychać było gromki śpiew hymnu narodowego i słowa „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy…”.
 
Uroczystość rozpoczęła wspólna modlitwa odmówiona na cmentarzu parafialnym przy Kolegiacie w Kolbuszowej, gdzie na pomnikach powstańców styczniowych oraz listopadowych, a także na grobie księdza Ludwika Ruczki - Ojca Sybiraków złożone zostały symboliczne wiązanki kwiatów. Następnie, w uroczystym przemarszu, przy dźwiękach Orkiestry Dętej MDK w Kolbuszowej oraz w asyście licznych pocztów sztandarowych, zebrani udali się do kolegiaty, aby wziąć udział w uroczystej Mszy Św., sprawowanej w intencji Ojczyny oraz mieszkańców powiatu kolbuszowskiego.
 
Zjednoczeni…
Ks. proboszcz Lucjan Szumierz, w wygłoszonej homilii, przypomniał trudną i bolesną drogę naszego kraju do odzyskania wolności. - Tego szczególnego dnia warto pamiętać o wszystkich walczących o nasz kraj bohaterów - mówił. - Za ojców wolności tamtego czasu uznajemy dziś przede wszystkim sześć osób: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, ale w rzeczywistości było ich miliony – żołnierzy, cywilów, kobiet, mężczyzn, chłopów, arystokratów, a zwycięstwo było możliwe dzięki zjednoczeniu ich wszystkich. Wspomniani wyżej politycy i dowódcy działali razem, mimo że wiele różniło ich w spojrzeniu na świat, mieli inną wizję przyszłej Ojczyzny - wskazywał. Wszyscy jednak mieli wielkie pragnienie jedności. Przypominał i nawoływał także do pielęgnowania ważnych wartości. - Pamiętajmy, że kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny, a kto w wielkiej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie – zaznaczył.
 
Przed pomnikiem
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się na Rynek, gdzie przed pomnikiem poświęconym „Żołnierzom i Bohaterom Walczącym i Poległym za Wolność i Suwerenność Ojczyzny” przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego reprezentowany był przez: Starostę Kolbuszowskiego Józefa Kardysia, Przewodniczącego Rady Powiatu Mieczysława Burka oraz radnych: Marka Kunę i Henryka Wojdyło.  
 
„Jeszcze Polska nie zginęła…”
W południe zebrani odśpiewali hymn Polski. Wśród osób, które wzięły udział w sobotniej uroczystości nie zabrakło przedstawicieli: polskiego parlamentu w osobie Posła RP Zbigniewa Chmielowca, Sejmiku Województwa Podkarpackiego pani wicemarszałek Ewy Darus oraz radnego Bogdana Romaniuka, Samorządu Gminy Kolbuszowa – Burmistrza Jana Zuby, środowisk kombatanckich i osób represjonowanych, które reprezentował pan Franciszek Batory, służb mundurowych, instytucji, organizacji i partii politycznych, ale również mieszkańców, którzy przyszli ze swoimi dziećmi, aby i one mogły wziąć udział w patriotycznej lekcji historii.
 
Wspólne świętowanie
Po południu natomiast w Miejskim Domu Kultury mieszkańcy wzięli udział we  wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych oraz Balu Niepodległości. W niedzielę (12 listopada), zaś na kolbuszowskim stadionie odbyła się harcerska watra.
Barbara Żarkowska
 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo