Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 04:03

Mieszkańcy Powiatu Kolbuszowskiego uczcili Narodowe Święto Trzeciego Maja!

06-05-2019
Nasza ojczyzna jest wolna, ale czy bezpieczna? Co robisz dla swojej Ojczyzny? Jak o nią dbasz? – te i wiele innych pytań stawiał ks. Lucjan Szumierz podczas homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy Św., odprawionej w intencji Polski oraz mieszkańców powiatu kolbuszowskiego w piątek (3 maja), w podczas obchodów 228. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości związane z obchodami 228. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się już o godz. 8.00 rano pobudką, zaserwowaną przez Orkiestrę Dętą Miejskiego Domu Kultury z Kolbuszowej. Muzycy przeszli przez kolbuszowski Rynek oraz osiedla, przypominając głośnymi dźwiękami o majowym święcie.
Następnie poczty sztandarowe, orkiestra, delegacje oraz zaproszeni goście przemaszerowali, spod placu parkingowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, w uroczystym pochodzie na cmentarz parafialny, gdzie przy Obelisku Strażaków odmówiona została modlitwa w intencji wszystkich strażaków. Złożone zostały również kwiaty przez poszczególne delegacje.

Kolejnym punktem piątkowych obchodów było złożenie kwiatów w kruchcie kolbuszowskiej kolegiaty przed tablicą, upamiętniającą 100. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą ufundowali mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego. Następnie wszyscy zebrani wzięli udział we Mszy Św., której przewodniczył ks. Dziekan Kazimierz Osak, po której nastąpił przemarsz ulicami Kolbuszowej pod Miejski Dom Kultury. Tam tradycyjnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty przed tablicą, poświęconą uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.

Dalsza część uroczystości odbywała się już wewnątrz Domu Kultury. Rozpoczął ją referat okolicznościowy wygłoszony przez nauczycielkę Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Weryni Bernadetę Olszówkę. Po nim młodzież z ZSAE z Weryni w przygotowanym programie artystycznym przypomniała czym była Konstytucja uchwalona 228 lat dla Polski i Polaków. Ostatnim punktem było wręczenie nagród laureatom XIX edycji Turnieju Wiedzy o Historii Regionu, noszącej im. Haliny Dudzińskiej oraz V Powiatowego Konkursu Twórczości Patriotycznej pn. „Powiat Kolbuszowski-Moja Mała Ojczyzna”. Nazwiska nagrodzonych w tym konkursie można znaleźć TUTAJ.

W święcie narodowym, upamiętniającym 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzięło udział kilkadziesiąt osób. Obecne były władze Powiatu Kolbuszowskiego z Wicestarostą Kolbuszowskim Wojciechem Cebulą oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Mieczysławem Burkiem, a także władze gminne z burmistrzem Janem Zubą i Przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Wilkiem. W uroczystości bardzo licznie udział wzięły także poczty sztandarowe. Obecny był m.in. poczet Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Nadleśnictwa, Powiatu Kolbuszowskiego, Gminy Kolbuszowa, instytucji państwowych, szkół, Związku Harcerstwa Polskiego oraz organizacji społecznych. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele środowisk kombatanckich, zaproszeni goście oraz mieszkańcy powiatu.