Dziś jest: Piątek, 26.4.2024 02:15

Milionowa dotacja na szkolnictwo zawodowe

23-06-2016
Dwa i pół miliona złotych otrzyma Powiat Kolbuszowski na doposażenie i modernizację Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej oraz Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.

Wniosek złożony przez Powiat Kolbuszowski do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 znalazł się na czwartym miejscu listy projektów, zakwalifikowanych do dofinansowania. Dzięki temu Powiat Kolbuszowski otrzyma 2 516 257 zł. Fundusze pozwolą na modernizację infrastruktury szkół zawodowych, znajdujących się na terenie naszego powiatu. Mowa tu o Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej oraz Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. W sumie wartość zadania ma wynieść 2 960 303 zł, z czego 2 516 257 zł stanowi dofinansowanie, zaś 444 tys. zł to wkład własny Powiatu Kolbuszowskiego.

Prace w ZST
W ramach tego zadania, w Zespole Szkół Technicznych prowadzone będą prace budowlane polegające na dostosowaniu piętra dla osób niepełnosprawnych. Polegać one będą m.in. na zamontowaniu windy oraz dostosowaniu łazienek dla osób niepełnosprawnych. Ponadto zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne oraz zakupione zostanie nowe wyposażenie do pracowni lekcyjnych.

Szkolne Centrum
Natomiast w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni będą m.in. prowadzone prace polegające na przystosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych budynku dawnego internatu, w którym obecnie znajdują się pomieszczenia dydaktyczne. W ramach tego zadania powstanie podjazd wewnętrzny oraz łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto prowadzone będą prace zmierzające do powstania w tym budynku Szkolnego Centrum Informacji i Biblioteki. Oprócz tego wymieniona zostanie tam instalacja wodociągowa, kanalizacyjna oraz elektryczna.

Zakupy i wyposażenie
Nowa instalacja elektryczna oraz nagłośnienie pojawi się również w sali gimnastycznej ZSAE w Weryni. Zakupione zostanie także wyposażenie do Szkolnego Centrum Informacji i Biblioteki. Nowy sprzęt dydaktyczny służący poprawie jakości kształcenia pojawi się również w pracowniach ZSAE w Weryni.

Szkolnictwo na wysokim poziomie
Rozwój szkolnictwa zawodowego, doposażanie i modernizacja szkół ponadgimnazjalnych to jedno z zadań priorytetowych władz Powiatu Kolbuszowskiego. Starosta Kolbuszowski wraz z Zarządem Powiatu oraz Radą nieustannie zabiega, aby placówki ponadgimnazjalne rozwijały się i spełniały jak najwyższe standardy. Szkoły sukcesywnie doposażane są w nowe pomoce dydaktyczne, poprawiana jest infrastruktura edukacyjna oraz modernizowana baza sportowa. W tym roku oficjalnie otwarte zostało boisko wielofunkcyjne przy Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej. Wcześniej nowe boisko wielofunkcyjne powstało przy Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, z kolei jeszcze wcześniej otwarty został kompleks boisk sportowych Orlik przy Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Obecnie wszystkie placówki ponadgimnazjalne mają do dyspozycji nowoczesną bazę sportową.

Nowoczesna baza
W powiecie kolbuszowskim znajduje się także nowoczesna baza szkoleniowa, która służy uczniom Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej oraz Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. W Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania uczniowie mają do dyspozycji sześć laboratoriów nowoczesnych technologii. Wśród nich wymienić można pracownie: przygotowania materiału i spawalnictwa, metrologii i kontroli jakości, obrabiarek sterowanych numeryczne CNC, komputerowego wspomaganie projektowania CAM, obróbki mechanicznej metali - ostrzenie narzędzi oraz obróbki mechanicznej metali - obróbka skrawaniem. Wszystkie pracownie wyposażone są w nowoczesne urządzenia, jak np.: tokarki numeryczne CNC, frezarki uniwersalne CNC, urządzenie spawalnicze Lincoln 350 z czterorolkowym podajnikiem, spawarki inwertorowe MMA, TIG oraz TIG AC/DC czy szlifierki narzędziowe do automatycznego ostrzenia narzędzi. Uczniowie korzystają z tej bazy szkoleniowej podczas realizacji praktycznej nauki zawodu.