Dziś jest: Sobota, 20.4.2024 09:07

Miliony na aktywizację bezrobotnych

03-02-2016
Kilka milionów złotych, w ubiegłym roku, Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej przeznaczył na aktywizację bezrobotnych z naszego powiatu. Spowodowało to spadek liczby bezrobotnych o kilkadziesiąt osób.

Na koniec grudnia 2015 r. w kolbuszowskim Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 3 175 osób bezrobotnych. Natomiast w styczniu, tego samego roku, osób pozostających bez pracy było 3 810. Ten wyraźny spadek, jak tłumaczy Elżbieta Kapusta, dyrektor PUP w Kolbuszowej, spowodowany jest m.in. zwiększaniem liczby ofert pracy w 2015 r. oraz działaniami urzędu, skoncentrowanymi wokół aktywizacji osób bezrobotnych. – Środki pozyskane przez PUP na aktywizację bezrobotnych w ubiegłym roku były ogromne – mówi Elżbieta Kapusta. –  Na ten cel w 2015 r. wydanych zostało ponad 9 mln zł – dodaje.

Pieniądze na aktywizację
Jak zaznacza dyrektorka urzędu pracy, również w tym roku tego typu działania będą podejmowane. Na ich wdrożenie i przeprowadzenie urząd zamierza pozyskać fundusze ze źródeł zewnętrznych.
- Będzie może nawet więcej środków na ten cel. W tej chwili aplikujemy o fundusze w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Krajowego Funduszu Pracy – informuje Elżbieta Kapusta.

POWER dla młodych
Jedną z popularniejszych form aktywizacyjnych, z jakich mogą skorzystać bezrobotni mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego są staże. Biorą w nich udział głównie ludzie młodzi. W tym roku do osób do 29. roku życia, skierowany jest specjalny program w skrócie nazywany POWER, realizowany w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kolbuszowskim (II)”, Poddziałanie 1.1.2 Wsparcie udzielane z inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Na ten rok, na jego przeprowadzenie ma zostać wydatkowych ponad 2 mln zł.

12 do 12
W 2016 r., jak informuje Elżbieta Kapusta, dostępna ma być nowa forma dedykowana osobom bezrobotnym, w skrócie zwana 12 na 12. - W ramach tego programu możemy kierować młodych ludzi do pierwszej pracy na umowę o pracę i refundujemy pracodawcy wynagrodzenie do wysokości najniższego minimalnego wynagrodzenia, z tym, że pracodawca musi potem zatrudnić daną osobę na kolejne 12 miesięcy z własnych funduszy – tłumaczy dyrektorka kolbuszowskiego pośredniaka. Te rozwiązania mają nie tylko pomóc mieszkańcom w znalezieniu zatrudniania, ale również w pewnym stopniu zatrzymać emigrację młodych ludzi za granicę.