Dziś jest: Sobota, 27.4.2024 01:26

Miliony na drogę w Woli Raniżowskiej!

23-05-2019
Jeśli tylko sytuacja meteorologiczna się ustabilizuje ekipa budowlana rozpocznie prace przy modernizacji drogi powiatowej w Woli Raniżowskiej.

Długo oczekiwany remont nawierzchni wkrótce się rozpocznie. Niewątpliwie obecne warunki pogodowe pokrzyżowały plany wykonawcy. Jednak, gdy tylko sytuacja związana z obfitymi opadami deszczu się poprawi ekipa rozpocznie prace remontowe.

Miliony z Funduszu
Na realizację tej inwestycji Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego otrzymał z Funduszu Dróg Samorządowych prawie 2 miliony złotych. Stosowną umowę, w tej sprawie, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś podpisał w poniedziałek (20 maja), w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, parlamentarzyści oraz samorządowcy. W sumie podpisane zostały umowy na realizację 20 zadań powiatowych oraz 40 zadań gminnych. Inwestycje te realizowane będą w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Długo wyczekiwana inwestycja
W naszym powiecie, w ramach środków z Funduszu Dróg Samorządowych, przebudowana zostanie droga powiatowa w Woli Raniżowskiej. Koszt całego zadania ma wynieść 3 984 370 zł, z czego 1 992 185 zł stanowi dofinansowanie z FDS. – Realizacja tego zadania obejmie nie tylko przebudowę drogi, ale również budowę nowego odcinka chodnika – mówi Starosta Kolbuszowski. – Jest to długo wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców i bardzo potrzebna – dodaje szef Powiatu.

Co będzie zrobione?
Jak informuje Eugeniusz Szczebiwilk, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych umowa z wykonawcą na realizację tego zadania została już podpisana. W ramach zadania planowana jest bowiem przebudowa drogi na długości 3,11 km wraz z jej poszerzeniem do 6 m, przebudowa istniejącego chodnika na długości prawie 800 m, budowa chodnika dla pieszych na długości 1,5 km, a także przebudowa zjazdów i rowów.

Nowy instrument wsparcia
Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych, w ramach którego realizowana będzie inwestycja w Woli Raniżowskiej, weszła w życie w grudniu 2018 roku. Jest to nowy instrument rządowego wsparcia finansowego dla gmin i powiatów w obszarze infrastruktury drogowej. Fundusz jest następcą rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Koszt wszystkich 60 zadań, jakie uzyskały dofinansowanie podczas poniedziałkowego spotkania wynosi 74,8 mln zł, z czego na zadania powiatowe przeznaczono 39,6 mln zł, zaś na zadania gminne - 35,2 mln zł.