Dziś jest: Czwartek, 18.4.2024 19:49

Młodzi dla Niepodległej

16-11-2018
Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara z Kolbuszowej wzięła udział w dwudniowej wycieczce do Krakowa, zrealizowanej w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej pn. „Godność, wolność, niepodległość”.

W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klasy III a oraz II c. Program wycieczki był bardzo bogaty. Młodzi ludzie wzięli m.in. udział w lekcji muzealnej w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, zatytułowanej „Eskadrylla Niepodległej”. Podczas zajęć uczniowie poznali historię lotnictwa z czasów I wojny światowej i II Rzeczpospolitej Polskiej. Odwiedzili też Muzeum Narodowe. Tam jedna grupa uczniów wzięła udział w lekcji, zatytułowanej „Poezjo, precz!!! Jesteś tyranem!!!” - o Stanisławie Wyspiańskim, natomiast druga w zajęciach pn. „Powstania narodowe – legenda powstań i codzienność powstańcza”. - Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na spacer po Krakowie, w czasie którego zobaczyliśmy plenerową ekspozycję „Kto to wie(ś)? gra z tradycją/gra z wyobraźnią”, inspirowaną działającym w latach 1913-1926 Stowarzyszeniem Warsztaty Krakowskie – wspominają uczestnicy wyjazdu. Następnie, podzieleni na cztery grupy, rozwiązywali quiz związany z życiem Józefa Piłsudskiego. - Poszukiwaliśmy na terenie Krakowa tablic, pomników, miejsc związanych z tą wyjątkową postacią historyczną. Po intensywnej pracy w grupach wróciliśmy do schroniska i po meczu Polski z Portugalią (dodajmy-przegranym) udaliśmy się na zasłużony spoczynek – dodają uczniowie.

W Krakowie
Następnego dnia młodzież zwiedzała ulicę Oleandry – miejsce wymarszu I Kompanii Kadrowej pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Wysłuchała historii o przejęciu władzy przez Polaków w Krakowie 31.10.1918 r. (o tym wydarzeniu informuje tablica na wieży ratuszowej). - Następnie udaliśmy się do Muzeum w Sukiennicach, w którym mieliśmy okazję podziwiać dzieła sztuki wybitnych autorów z XIX wieku nawiązujących m.in. do powstań narodowych. Na dziedzińcu Collegium Maius usłyszeliśmy o osiągnięciach polskiej nauki w okresie międzywojennym. W Katedrze Wawelskiej zobaczyliśmy kryptę Józefa Piłsudskiego. Poznaliśmy historię Katedry, weszliśmy na dzwonnicę, aby zobaczyć Dzwon Zygmunta, który  jest uruchamiany tylko w wyjątkowych sytuacjach narodowych. Dodatkowo pani przewodnik opowiedziała nam historię Zamku Królewskiego na Wawelu – pierwszej siedziby królów polskich – wymieniają uczniowie.

Na koniec odwiedzili Tarnów-Mościce, gdzie obejrzeli pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego – ministra gospodarki z okresu dwudziestolecia międzywojennego (1918 -1939) oraz willę, w której mieszkał, będąc dyrektorem zakładu „Azoty”, po czym bezpiecznie wrócili do Kolbuszowej.
Wycieczka została zorganizowana 11 października i sfinansowana z ministerialnego projektu pn. „Godność, wolność, niepodległość”.