Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 15:19

Naród ukraiński dziękuje za otrzymaną pomoc

07-11-2022
Przedstawiciele Rejonu Romanowskiego w Ukrainie gościli podczas Sesji Rady Powiatu w Kolbuszowej. Ich wizyta była podziękowaniem dla wszystkich mieszkańców Powiatu Kolbuszowskiego, zaangażowanych w pomoc narodowi ukraińskiemu.

Czteroosobowa delegacja z Ukrainy przybyła do Powiatu Kolbuszowskiego, aby podziękować za pomoc płynącą z naszego Powiatu do Romanowa na Ukrainie. W imieniu ukraińskiej delegacji głos, podczas Sesji, zabrał Aleksander Kondratiuk, który swoją pamięcią wrócił do tragicznych wydarzeń, mających swój początek 24 lutego br., kiedy to wojska rosyjskie rozpoczęły agresję na Ukrainę. Aleksander Kondratiuk podkreślił, że już dzień po wybuchu wojny, w Romanowie, było dwa razy więcej osób niż zwykle. – Docierali do nas uchodźcy z Donbasu, Chersonia, Charkowa, Odessy – wymieniał. Sytuacja była bardzo trudna. Zamknięte były sklepy i apteki. Brakowało lekarstw. Jak podkreślał Aleksander Kondratiuk transport z Polski był szczególnie pomocny w pierwszych, trudnych dniach wojny. – Czuliśmy ogromne wsparcie ze strony Powiatu Kolbuszowskiego i to było dla nas bardzo ważne – zaznaczał Kondratiuk.

Podziękowanie za pomoc i wsparcie
W dowód wdzięczności za działalność pomocową na rzecz Ukrainy Żytomierska Wojskowa Rada postanowiła przyznać Staroście Kolbuszowskiemu Józefowi Kardysiowi specjalne ukraińskie odznaczenie „Honor i Chwała”. Do tej pory odznaczenie to otrzymało 185 osób, a Józef Kardyś jest trzecim obcokrajowcem, któremu zostało przyznane. – Dziękuję za to wyróżnienie. Należy się ono wszystkim darczyńcom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie – zaznaczał Starosta Kolbuszowski. Jednocześnie podkreślił, że w organizację pomocy dla zaprzyjaźnionego z naszym Powiatem Rejonu Romanowskiego zaangażowanych było wielu pracowników Starostwa Powiatowego. - Jestem dumny, że mogę kierować takim zespołem – zaznaczył. – Wymagało to z ich strony wiele wysiłku i trudu, ale wiedzieliśmy, że ta pomoc jest potrzebna. Dodam jeszcze, że na swojej drodze nie spotkaliśmy ani jednej osoby ani firmy, która odmówiłaby nam pomocy – dodał.

Pomoc dla Ukrainy
Samorząd Powiatu kolbuszowskiego na czele ze Starostą Kolbuszowskim Józefem Kardysiem w pomoc przyjaciołom zza wschodniej granicy zaangażowany był już od pierwszych dni inwazji. Pierwszy transport do miasta Romanów oraz parafii pw. Św. Stanisława w Romanowie wysłany został 4 marca br. Znajdowały się w nim m.in.: artykuły medyczne, żywność, pieluszki i środki pielęgnacyjne dla maluchów, latarki i lampy, koce, kołdry, śpiwory, grube, męskie kurtki, spodnie oraz obuwie. Drugi transport do Romanowa wyruszył z Powiatu Kolbuszowskiego 17 marca br. Kolejny zorganizowany został 20 kwietnia. Zawierał on głównie artykuły spożywcze, pielęgnacyjne i higieniczne dla dzieci. Artykuły te przekazane zostały do sierocińca w mieście Izmaił (Obwód Odeski). Ich transportem zajął się pan Grzegorz Bajor razem z bratem Mirosławem i jego wspólnikiem Andrzejem, za co mu serdecznie dziękujemy. Następna pomoc przygotowana została 5 maja br. Wszystkie dary bezpiecznie trafiły do potrzebujących. W tym miejscu szczególne słowa podziękowania kierujemy do Fundacji Semper Fidelis za sprawną pomoc w transporcie przekazanych artykułów do Romanowa. Dziękujemy także wszystkim darczyńcom za udzielone wsparcie.

Co jest potrzebne?

Jednocześnie informujemy, iż obecnie przygotowywany jest kolejny transport do Rejonu Romanowskiego w Ukrainie. W tej chwili szczególnie potrzebne są następujące artykuły:
- ciepła bielizna termoaktywna
- odzież myśliwska (rozmiary: M, L, XL)
- produkty spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia (pasztety i konserwy)
- pampersy dla dorosłych
- płyny do dezynfekcji
- płyny do mycia rąk
- szampony do włosów
- chusteczki jednorazowe.

Jeśli ktoś chciałby pomóc, przekazując artykuły wymienione powyżej, proszony jest o kontakt telefoniczny pod nr. 726 364 225, w godzinach pracy Urzędu, tj. pon. 8.00-16.00, wt.-pt.7.30-15.30.

Nauka języka polskiego
Organizacja transportów potrzebnych artykułów na Ukrainę to nie jedyna forma pomocy, udzielana przez Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego. Troską otaczane były także osoby, które docierały do naszego Powiatu, szukając tu schronienia. To właśnie dla nich, z inicjatywy Starosty Kolbuszowskiego, zorganizowane zostały lekcje języka polskiego. Podczas tych zajęć gościli także kolbuszowscy policjanci, którzy rozmawiali z uchodźcami o bezpieczeństwie.