Dziś jest: Sobota, 27.7.2024 09:38

Narodowe Święto 3 Maja w powiecie kolbuszowskim

06-05-2024
W piątek (3 maja) mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego radośnie świętowali 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W obchodach udział wzięło kilkadziesiąt osób.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 8.00 pobudką przez Orkiestrę Dętą Miejskiego Domu Kultury na Rynku oraz osiedlach w Kolbuszowej. Następnie o godz. 10.00 mieszkańcy wraz z pocztami sztandarowymi, orkiestrą, delegacjami i zaproszonymi gośćmi przemaszerowali na cmentarz parafialny przy Kolegiacie Kolbuszowskiej, gdzie wspólnie odmówiono modlitwę w intencji strażaków. Przybyłe delegacje zaś złożyły symboliczne wiązanki kwiatów przy obelisku Strażaków.

W intencji Strażaków
Kwiaty złożone zostały również w kruchcie kościoła przed tablicą, upamiętniającą setną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chwilę później, o godz. 10:30 rozpoczęła się uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny, Strażaków oraz mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Program artystyczny
Równo w południe, w MDK, rozpoczęła się uroczysta akademia. Na scenie zobaczyliśmy program artystyczny zatytułowany „W Polskę wierzę” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni pod kierunkiem nauczycielki Katarzyny Wachowskiej. Poprzedził go referat okolicznościowy wygłoszony przez dyrektora szkoły Zbigniewa Bogacza. Ostatnim punktem piątkowych obchodów było wręczenie nagród laureatom IX Powiatowego Konkursu Twórczości Patriotycznej pn. „Bohaterowie Ziemi Kolbuszowskiej”. W gronie tym znaleźli się:

KLASY VII-VIII
Kategoria plastyczna
I miejsce – Zuzanna Borowiak – Szkoła Podstawowa w Widełce
II miejsce – Milena Grębska – Szkoła Podstawowa w Krzątce
III miejsce – Izabela Masłyk – Szkoła Podstawowa w Raniżowie
Wyróżnienia: Aleksandra Matuła – Szkoła Podstawowa w Raniżowie, Amelia Buczek – Szkoła Podstawowa w Krzątce

Kategoria literacka – poezja
I miejsce – Gabriela Ignatyuk – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kolbuszowej
II miejsce – Milena Żarkowska – Szkoła Podstawowa w Lipnicy
III miejsce – Julia Nowak – Szkoła Podstawowa w Weryni
Wyróżnienia: Kacper Dziedzic – Szkoła Podstawowa w Porębach Dymarskich, Amelia Kubas – Szkoła Podstawowa w Krzątce

Kategoria literacka – proza
I miejsce –  Julia Żyła – Szkoła Podstawowa w Raniżowie
II miejsce – Julia Wilk – Szkoła Podstawowa w Mazurach
III miejsce – Gabriela Wachowska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolbuszowej, Bartłomiej Blat – Szkoła Podstawowa w Weryni
Wyróżnienie: Bartłomiej Szot – Szkoła Podstawowa w Mazurach, Michał Turtoń – Szkoła Podstawowa w Widełce

Prezentacja multimedialna
I miejsce – Artur Wit – Szkoła Podstawowa w Weryni
II miejsce – Agata Rzeszutek – Szkoła Podstawowa w Raniżowie, Kornelia Węglarz – Szkoła Podstawowa w Raniżowie
III miejsce – nie przyznano
Wyróżnienia:  Patrycja Opalińska – Szkoła Podstawowa w Widełce, Szymon Faryniarz – Szkoła Podstawowa w Widełce

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
Kategoria plastyczna
I miejsce – Amelia Wilk – Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej
II miejsce – Natalia Magda – Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej
III miejsce – nie przyznano
Wyróżnienia: Klaudia Zielińska – Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej, Amanda Faryniarz – Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni

Prezentacja multimedialna
I miejsce – Maciej Serafin - Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej, Szymon Dudziński - Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej
II miejsce – Ernest Gul - Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej
III miejsce – Kamil Kurpisz - Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej, Hubert Magda - Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej

Kategoria literacka – poezja
I miejsce – Jakub Guźda - Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej

Uczestnicy uroczystości
W piątkowych obchodach uczestniczyli: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Bogdan Romaniuk, Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Burek, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, szkół, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.