Dziś jest: , 28.4.2024 02:37

Narodowe Święto Trzeciego Maja w powiecie kolbuszowskim

05-05-2023
W środę (3 maja), na ulicach wielu miast i wsi dumnie powiewały flagi biało-czerwone. Tego dnia obchodziliśmy bowiem 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W powiecie kolbuszowskim obchody związane z Narodowym Świętem Trzeciego Maja* rozpoczęły się o godz. 8.00 pobudką z Orkiestrą Dętą Miejskiego Domu Kultury. Następnie, w uroczystym orszaku, poczty sztandarowe szkół, instytucji, OSP, organizacji oraz partii politycznych, zaproszeni gości wraz z mieszkańcami powiatu przemaszerowali spod placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej na cmentarz parafialny przy Kolegiacie Kolbuszowskiej, gdzie przy obelisku Strażaków odmówiona została modlitwa i złożono kwiaty.

Modlitwa w intencji strażaków i Ojczyzny
W dalszej kolejności delegacja w składzie: Poseł RP Zbigniew Chmielowiec, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś oraz Burmistrz Gminy Kolbuszowa Jan Zuba, w kruchcie kościoła przed tablicą, upamiętniającą 100. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożyła symboliczną wiązankę kwiatów. O godz. 10:30 wszyscy zebrani wzięli udział w uroczystej Mszy Św., odprawionej w intencji Ojczyzny, Strażaków oraz mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. Po nabożeństwie przemaszerowano do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, gdzie przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja nastąpiło złożenie kwiatów.

Odznaki i nagrody dla laureatów
Dalsza część uroczystości odbyła się we wnętrzu Miejskiego Domu Kultury. Tam, na scenie, młodzież z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Weryni zaprezentowała zebranym niezwykle ciekawy i bogaty w treści program artystyczny. Nie zabrakło pięknej polskiej poezji, pieśni patriotycznych oraz elementów multimedialnych. Referat okolicznościowy wygłosił Zbigniew Bogacz – dyrektor ZSAE w Weryni. Po programie miała miejsce uroczysta chwila, podczas której pan Janusz Skowron** został udekorowany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Wilka odznaką honorową oraz wręczono mu akt nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta i Gminy Kolbuszowa”. Gratulacje wyróżnionemu przekazali również: Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Burek, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, jego zastępca Marek Gil oraz ks. Lucjan Szumierz. Ostatnim punktem środowych uroczystości było wręczenie nagród laureatom VIII Powiatowego Konkursu Twórczości Patriotycznej „Patriotyzm na co dzień i od święta w powiecie kolbuszowskim”, w którym udział wzięli ucznioiwe klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy do przyszłorocznej edycji tego przedsięwzięcia.
Obchody zakończone zostały smacznym poczęstunkiem, przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Weryni.

*Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja. Celem przyświecającym jej twórcom było ratowanie kraju, którego terytorium zostało częściowo zaanektowane w wyniku I rozbioru. Ustawa regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej i zasadę trójpodziału władzy. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć interwencja militarna Rosji udaremniła reformę Rzeczypospolitej w połowie 1792 r., to do dzisiaj Konstytucja 3 maja jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

** Pan Janusz Skowron oprócz tego, że jest uznanym w świecie artystą malarzem, grafikiem, fotografikiem jest także wielkim ambasadorem sztuki polskiej za granicą. W prowadzonych przez niego nowojorskich galeriach sztuki prezentował prace polskich artystów tych związanych ze środowiskiem Polonii, ale też nie tylko. Wielu twórców z Polski mogło pokazać swój dorobek artystyczny na organizowanych przez niego wystawach zbiorowych i indywidualnych. Należy podkreślić ogromne zaangażowanie Janusza Skowrona w propagowanie twórców związanych lub wywodzących się z Kolbuszowej. To dzięki niemu kolbuszowscy artyści mogli pokazać swoje prace nie tylko w Nowym Jorku, ale także w innych miastach w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Szczególną opieką obejmuje twórców młodych, tych którzy dopiero szukają swojej drogi twórczej. Jest uczestnikiem Międzynarodowych Plenerów Malarsko-Rzeźbiarskich organizowanych w Kolbuszowej od 20 lat. Prace poplenerowe wielokrotnie prezentowane są dzięki Januszowi Skowronowi w Stanach Zjednoczonych. Kolbuszowa ma swoje szczególne miejsce w jego sercu, nigdy nie zapomina o swoich rodzimych korzeniach, publicznie podkreśla, że jest Polakiem i kolbuszowianinem. Publikuje wspomnienia ze swoich pobytów w Kolbuszowej w amerykańskich czasopismach, także w „Przeglądzie Kolbuszowskim”. Swoją pracą nieustannie propaguje polską kulturę za granicą.
Jest członkiem: Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce w Nowym Jorku (dyrektor Rady Instytutu od 2015 r.), Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików (od 1998 r.) i Grupy Twórców „Złota Linia” (od 2018 r.) W 2014 r. otrzymał nagrodę „Ignacy Paderewski Art and Music Medal” przyznaną przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce. 24.09.2014 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku prezydent Bronisław Komorowski wręczył Januszowi Skowronowi za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego Polski Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei 13.05.2022 r. został uhonorowany statuetką „Wybitny Polak” jako laureat konkursu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” kreującej pozytywny wizerunek Polaków mieszkających za granicą i pokazującej ich osiągnięcia.