Dziś jest: Sobota, 23.9.2023 19:48

Kolbuszowa

 

Aktualności

Narodowy Chór pn. "Dla Duszy" z Romanowa - gościem Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej

20-10-2005

W naszym powiecie od 26 września do 1 października 2005 roku, specjalnie na obchody 150 - lecia Powiatu Kolbuszowskiego - gościła Delegacja z Ukrainy z Powiatu Romanowskiego na czele z Głową Rejonowej Państwowej Administracji Panem Jasińskim Walerym Jarosławowiczem; Ks. Ryszardem Dziubą, Kolbuszowianinem, który od 8 lat prowadzi działalność duszpasterską na Ukrainie, a także Narodowym Chórem   z Romanowa pn. "Dla Duszy".

Narodowy Chór z Romanowa działa przy tamtejszym Domu Kultury, gdzie został utworzony z inicjatywy obecnych kierowników chóru tj. Państwa Anny i Alima Riabych. W 2001 roku Chórowi nadano tytuł "Narodowy". Obecnie w zespole jest 30 osób, w różnym wieku, z różnym wykształceniem i pracą zawodową. Na bazie obecnego chóru utworzono męski zespół wokalny i śpiewaczy, duety, a także grupę taneczną. Wszystkich jednak jednoczy wspólna miłość do śpiewania.

W repertuarze zespołu jest 90 utworów w skład, których wchodzą ukraińskie narodowe pieśni, polskie i rosyjskie, utwory ukraińskich klasyków oraz autorskie współczesne pieśni. Warto dodać, iż Chór "Dla Duszy" występował poza granicami powiatu i województwa. Został wyróżniony za duży osobisty wkład w rozwój duchowej kultury i popularyzację twórczości śpiewanej licznymi dyplomami, odznaczeniami i nagrodami.

Starostwo Powiatowe zorganizowało dla wszystkich mieszkańców powiatu kolbuszowskiego cztery koncerty Narodowego Chóru z Romanowa.

Pierwsze oficjalne wystąpienie Chóru "Dla Duszy" miało miejsce w dniu 28 września podczas Uroczystej Sesji zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej  z okazji 150 - lat Powiatu Kolbuszowskiego. Z kolei pierwszy koncert chóru odbył się tego samego dnia o godz. 15:00 na Kolbuszowskim Rynku i o godz. 19:00 wystąpił on w kościele pw. Św. Brata Alberta. 29 września o godz. 19:00 koncertował w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie. Ostatni koncert Narodowego Chóru z Romanowa, odbył się 30 września o godz. 18:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa. Koncert ten był objęty honorowym patronatem przez Pana Tadeusza Ferenca; Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej wraz z Radiem Via w Rzeszowie, przygotowało na tę okazję płytę Narodowego Chóru pn. "Dla Duszy" z Romanowa. Płyta została nagrana 27 września 2005 roku w studiu nagrań Radia Via w Rzeszowie. Na płytce znajduje się 14 utworów w skład, których wchodzą ukraińskie pieśni. Datki uzyskane ze sprzedaży płytki, zostały przekazane na ręce kierownika Chóru Pani Anny Riaba z przeznaczeniem na potrzeby Narodowego Chóru. Należy dodać, ze koncerty Chóru z Romanowa cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. Wszyscy bawili się doskonale,  a bisom i owacjom nie było końca. Na koncercie panowała atmosfera wesołego pikniku  i wzajemnej życzliwości.

Tak wspaniałej organizacji koncertów Narodowego Chóru z Romanowa, nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie pomoc wielu osób i instytucji. Szczególnie chcemy podziękować Panu Tadeuszowi Ferencowi, prezydentowi Miasta Rzeszowa; panu  Dyrektorowi Tadeuszowi Szylarowi wraz z pracownikami Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Rzeszowa; Ks. Dyrektorowi Bogusławowi Przeklasie wraz z pracownikami Radia Via oraz Panu Mariuszowi Grudniowi, prezesowi Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej Domu Polonii w Rzeszowie. Bardzo dziękujemy: Ks. Dziekanowi Kazimierzowi Szkaradek; Ks. Proboszczowi Janowi Pępek; Panu Dyrektorowi MDK Wiesławowi Sitko; Pani Dyrektor Aleksandrze i Bronisławowi Niezgoda wraz z Orkiestrą i Chórowi "Accordare" i Zespołowi Muzyki Dawnej; panu Tadeuszowi Serafin; redakcji "Super Nowości", "Nowin", Radia Cmolas oraz tym wszystkim, którzy gdy zachodziła potrzeba śpieszyli nam z pomocą.   DZIĘKUJEMY!

 

 

 

 

 


Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo