Dziś jest: Piątek, 26.4.2024 15:36

Niech pamięć o Nich wiecznie trwa!

12-09-2018
Młodzież, samorządowcy, zaproszeni goście oraz licznie zebrane poczty sztandarowe wzięły udział w corocznych obchodach związanych z uczczeniem ważnych rocznic w historii naszej ojczyzny.

- Wspominamy dzisiaj 79. rocznicę Bitwy o Kolbuszową oraz 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Podczas tej uroczystości chcemy oddać hołd wszystkim, którzy 79 lat temu stracili swoje życie walcząc o wolną Polskę – mówił podczas poniedziałkowych obchodów Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś. - Pragnę wyrazić wielki szacunek i uznanie wobec tych, którzy nie wahali się ani chwili, gdy ojczyzna była w potrzebie. Im wszystkim chcę dzisiaj w tym miejscu oddać należną cześć – dodał.

Przy ZST
Obchody rocznic wrześniowych tradycyjnie odbywały się przy Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej. W uroczystości uczestniczył Poseł RP Zbigniew Chmielowiec, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Romaniuk, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Wicestarosta Kolbuszowski Wojciech Cebula, radni powiatowi, poczty sztandarowe, strzelcy, harcerze, przedstawiciele szkół, służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń i organizacji oraz zaproszeni goście.

Oddali hołd
Program artystyczny, w którym przywoływana była kilkukrotnie pamięć o tych, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Jednym z punktów poniedziałkowych obchodów było złożenie kwiatów przed tablicą, upamiętniającą poległych, umieszczoną na budynku szkoły. Następnie zebrani, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie po wspólnej modlitwie delegacje złożyły kwiaty przy grobach żołnierzy poległych w czasie wojny. Uroczystość zakończyła się na rynku, złożeniem kwiatów przed pomnikiem poświęconym „Żołnierzom i bohaterom walczącym i poległym za wolność i suwerenność Ojczyzny”.