Dziś jest: Wtorek, 21.5.2024 22:48

Nowa sala gimnastyczna przy Gminnym Gimnazjum im. Jana Pawła w Raniżowie

04-12-2006

W dniu 30 listopada 2006 roku została oddana do użytku nowa sala gimnastyczna przy Gminnym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Raniżowie. Pełnowymiarowy obiekt sportowy o wymiarach areny 18 x 36 m z wyposażeniem, zapleczem sanitarnym, balkonikami dla publiczności oraz parkingiem na kilkadziesiąt samochodów to powód do dumy dla wszystkich mieszkańców gminy, a przede wszystkim wójta Jana Niemczyka, dyrektorki Gimnazjum Zofii Suskiej, radnych ubiegłej kadencji. Skorzystają z tego nowego obiektu przede wszystkim sami uczniowie oraz młodzież, która już ukończyła ten etap edukacji, a jest zainteresowana w dalszym ciągu podnoszeniem swoich umiejętności sportowych.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 Mszą Świętą w kościele w Raniżowie koncelebrowaną przez księży: Henryka Smaronia – proboszcza raniżowskiego, Wiesława Doparta – proboszcza mazurskiego, Grzegorza Maruszaka – wikariusza raniżowskiego oraz Radomira Bodzionego – proboszcza z parafii Žehra w Słowacji. Uczestniczyli w niej: młodzież gimnazjalna, władze gminne, zaproszeni goście, mieszkańcy Raniżowa i sąsiednich miejscowości.

Dalsza część imprezy miała miejsce przed nowym obiektem sportowym przy Gminnym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Raniżowie. Przy bocznym wejściu od strony parkingu zebrała się młodzież szkolna, grono pedagogiczne, zaproszeni goście. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi na maszt, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Aktu tego dokonali: wójt Jan Niemczyk, poseł na Sejm RP Jan Tomaka, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Podkarpackiego (były starosta kolbuszowski) Bogdan Romaniuk, przewodniczący Rady Gminy Daniel Fila, prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Oświaty, Kultury, Sportu Leon Najowicz, a w jego zastępstwie wiceprezes Marek Wiącek, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Gminy Henryk Bajek (wójt gminy Raniżów w latach, kiedy rozpoczynano budowę Gimnazjum), sołtys Raniżowa Edward Warzocha, przewodnicząca Rady Rodziców Alicja Sondej, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Jadwiga Żmuda. Ostatniego cięcia dokonała dyrektorka Zofia Suska.

Po tym wszyscy udali się do wewnątrz, gdzie większość z zachwytem podziwiała przestronną salę, wyposażoną w urządzenia do ćwiczeń i uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Tutaj na wstępie ks. Smaroń odmówił modlitwę, po czym poświęcił nowy obiekt sportowy. Następnie wójt Jan Niemczyk powitał zaproszonych gości, którzy przyczynili się wcześniej do powstania tej sali i przybyli na uroczystość. Swą obecnością zaszczycili: posłowie Jan Bury i Jan Tomaka, senator RP Mieczysław Maziarz, radny Sejmiku Bogdan Romaniuk, księża – celebransi Mszy Św., radni Rady Powiatu w Kolbuszowej: Stanisława Stec, Mieczysław Burek, Henryk Bajek, radni Rady Gminy w Raniżowie byłej i obecnej kadencji, komendant powiatowy PSP Jan Ziobro, komendant powiatowy Policji Mieczysław Margański, dyrektor Oddziału SKANSKA w Rzeszowie Piotr Kozłowicz. Szczególnie ciepło powitał delegację z obec Granč-Petrovce: starostę Petera Pitoňáka, wicestarostę Darinę Kalavską, ks. Radomira Bodzionego.

W dalszej części wystąpienia wójt Niemczyk przypomniał krótko historię budowy Gimnazjum. Podziękował osobom, które angażowały się w powstanie sali gimnastycznej: projektantowi, wykonawcom, dyrektorce Zofii Suskiej, gronu pedagogicznemu, strażakom z OSP Raniżów, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Oświaty, Kultury, Sportu z jej przewodniczącym Leonem Najowiczem, radnym poprzedniej kadencji z przewodniczącym Marianem Indykiem, władzom wojewódzkim i powiatowym oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tej budowy.

Z kolei głos zabrali zaproszeni goście. Gratulowali oni władzom gminnym udanej i pięknej inwestycji, która służyć będzie obecnej młodzieży, mieszkańcom, jak również następnym pokoleniom. Wielu z nich w prezencie przekazało piłki do gry. Poseł Jan Bury w swym wystąpieniu podziwiał wójta Niemczyka za to, że tego otwarcia dokonał kilka dni po wyborach. Nadmienił, że inni wójtowie będąc w podobnej sytuacji zrobiliby wszystko, aby takie wydarzenie miało miejsce przed wyborami.

Dalsza część uroczystości to okolicznościowa akademia przygotowana przez młodzież gimnazjalną pod kierunkiem swoich nauczycieli. Był to montaż słowno-muzyczny, w którym przypomniano sylwetki najlepszych polskich sportowców – zdobywców medali olimpijskich. Następnie uczniowie zademonstrowali w skrócie dyscypliny sportowe, których uczą się w tej szkole: piłkę nożną, piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę, tenis stołowy, gimnastykę.