Dziś jest: Sobota, 20.4.2024 18:20

Nowe kierunki w ofercie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni

22-02-2023
Zawód „rolnik”, „mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych” oraz „piekarz” – to trzy nowe kierunki jakie znalazły się w ofercie edukacyjnej Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.

- Żyjemy w regionie z tradycjami rolniczymi, wielu młodych ludzi wychowuje się w gospodarstwie prowadzonym przez rodziców. Zdobyte w szkole kwalifikacje rolnicze uprawniają do zakupu ziemi rolnej, przejęcia gospodarstwa rolnego oraz pozyskiwania dotacji unijnych. Zawód rolnika to nie tylko prowadzenie gospodarstwa rolnego. Praca w rolnictwo obejmuje również zatrudnienie w instytucjach związanych z hodowlą roślin czy w firmach zajmujących się produkcją nasion lub uprawą sadzonek. Praca odpowiednia dla rolnika to także zagospodarowanie terenu oraz obsługa zieleni i otoczenia – tymi słowami zachęca tegorocznych absolwentów Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.

Operator pojazdów
Kolejnym nowym kierunkiem jaki proponuje szkoła w Weryni tegorocznym ósmoklasistom jest „mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych”. Jest to zawód dla tych co mają zmysł techniczny i lubią pracę na pojazdach. Uczeń zdobędzie w szkole prawo jazdy i uprawnienia do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego lub działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług mechanizacyjnych, naprawczych, serwisowania i dystrybucji części zamiennych do sprzętu rolniczego, podjęcia pracy w przedsiębiorstwach technicznej obsługi wsi i rolnictwa. Będzie też  miał możliwość poszerzenia kwalifikacji zawodowych przez uczestnictwo w różnych kursach.

Do wyboru...
Pozostałe kierunki kształcenia, oferowane przez ZSAE w Weryni na poziomie technikum to:
- technik eksploatacji portów i terminali
- technik architektury krajobrazu
- technik żywienia i usług gastronomicznych
- technik ekonomista
- technik rachunkowości
- technik inżynierii sanitarnej
- technik handlowiec
- technik usług kelnerskich
- technik technologii żywności
- technik ochrony środowiska
- technik agrobiznesu

Z kolei na poziomie szkoły branżowej I st. uczniowie mają jeszcze do wyboru (oprócz ww. nowości):
- operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych
- operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych
- monter sieci i instalacji sanitarnych
- kucharz
- cukiernik
Rekrutacja rozpoczyna się 15 maja, a kończy 16 czerwca br. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie: https://www.zswerynia.pl, w zakładce „Rekrutacja”.
Opr. B. Żarkowska