Dziś jest: , 28.4.2024 17:39

Nowoczesny symulator maszyn budowlanych w Zespole Szkół w Weryni

07-11-2023

Uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN z Weryni mogą ćwiczyć i poznawać działanie maszyn budowlanych przy pomocy nowoczesnego symulatora. Urządzenie udostępniła firma Strabag, specjalizująca się w branży budowlanej.

Najczęściej używaną maszyną na budowach przy różnych pracach ziemnych jest koparka. Jeśli chce się wyszkolić specjalistów w jak najkrótszym czasie, przy najniższych kosztach i przy minimalnym ryzyku, symulator jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki firmie Strabag takim symulatorem, od niedawna, cieszą się uczniowie ZSA-E w Weryni.

Różne opcje
Podopieczni dyrektora Zbigniewa Bogacza ze szkoły branżowej, przyszli operatorzy maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, zdobywają na Symulatory Cat® umiejętności obsługi i pracy koparką jednonaczyniową firmy Caterpillar. Koparka Cat 336D to w rzeczywistości potężna maszyna na gąsienicach o wadze 34 ton. Symulator posiada opcję szkolenia na równiarkę i spycharkę.

Idealne i sprytne rozwiązanie
Jak tłumaczą przedstawiciele szkoły trudno byłoby pozyskać środki i pokryć koszty szkolenia na prawdziwej maszynie, bowiem ćwiczenia na rzeczywistej maszynie wiążą się z wysokimi kosztami paliwa, konserwacji i napraw. Symulatory eliminują te koszty, pozwalają także na standaryzację szkolenia operatorów. Wszyscy uczniowie przechodzą przez te same procedury szkoleniowe, co gwarantuje, że wszyscy spełniają te same wysokie standardy biegłości.

Bez ryzyka i bezpiecznie
Praca w każdej sytuacji, ładowanie, manewrowanie lub precyzyjne parkowanie na symulatorze jest niesamowitą pomocą w praktyce. Użytkownik uczy się, jak działa koparka w miejscu pracy bez ryzyka dla szkolącego, instruktora i maszyny. Efektem zaś będzie większe bezpieczeństwo i wydajność na terenie robót, gdy przyszły operator znajdzie się w rzeczywistych warunkach pracy. Uczniowie uczą się korzystania z tych samych elementów sterujących i przycisków, jak w prawdziwej maszynie, co umożliwia płynne przejście do pracy w terenie. Na symulatorze, bez względu na pogodę, maszyna porusza się tak samo, ale nie zużywa paliwa.

Potrzebne umiejętności
Zapotrzebowanie na operatorów ciężkiego sprzętu w budownictwo stale rośnie, nie bez znaczenie jest szkolenie na symulatorach. Zawody operatorów maszyn budowlanych uznane zostały za deficytowe, a to daje pewność znalezienie dobrze płatnej pracy. Marzenia z piaskownicy mogą się spełniać :)