Dziś jest: Poniedziałek, 11.12.2023 10:59

Kolbuszowa

 

Aktualności

Nowy przebieg drogi krajowej nr 9

23-05-2023
Minister Infrastruktury zatwierdził Programy Inwestycji dla budowy nowego przebiegu drogi krajowej nr 9, od węzła Rzeszów Zachód na A4 do drogi ekspresowej S74. W III kwartale 2023 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje ogłoszenie przetargów na prace przygotowawcze dla tych zadań.
 
Uzgodnione przez Ministra Infrastruktury Programy Inwestycyjne dotyczą budowy:
    • nowego przebiegu DK9 od drogi ekspresowej S74 w okolicy Tarnobrzega do początku obwodnicy Nowej Dęby. Droga o długości ok. 19 km będzie przebiegała po wschodniej stronie Wisły,
    • drogi łączącej obwodnicę Nowej Dęby z obwodnicą Kolbuszowej w ciągu DK9 (odc. Komorów – Cmolas, dł. ok. 11 km),
    • nowego przebiegu DK9 od końca obwodnicy Kolbuszowej do węzła Rzeszów Zachód na autostradzie A4 (odc. Widełka – A4 Rzeszów Zachód, dł. ok. 14 km).
 
Potrzebna inicjatywa
- Nie ukrywam, że to zadanie było moim oczkiem w głowie. DK9 ma istotny charakter, gdyż stanowi jedną z dróg krajowych pozwalających na prowadzenie transportu na kierunku północ – południe. Obecny jej przebieg ze względu na duże natężenie ruchu, na które składa się w głównej mierze ruch tranzytowy jest niezwykle uciążliwy dla obszarów zabudowanych. Cieszę się, że jesteśmy coraz bliżej tej inwestycji – mówi Poseł na Sejm Zbigniew Chmielowic.
 
Ułatwienia dla mieszkańców
„Nowa” droga krajowa nr 9, która połączy autostradę A4 na węźle Rzeszów-Zachód z drogą ekspresową w okolicy Tarnobrzega będzie mieć długość ok. 60 kilometrów. Do tej trasy „wpięte” zostaną obwodnice Kolbuszowej oraz Nowej Dęby. - Każdy kto przedziera się obecnie do Rzeszowa krajową 9 albo tą drogą ze stolicy naszego województwa jedzie na północ wie, że to coraz trudniejsze i niebezpieczniejsze. Natłok pojazdów na wysokości Rudnej Małej czy Głogowa Małopolskiego sięga kilkudziesięciu tysięcy na dobę. Korki i zatory to w tym miejscu życiowa codzienność. Chcemy z tym skończyć, dlatego podjęliśmy decyzję o budowie nowego odcinka DK9 - od węzła A4 Rzeszów Zachód do węzła S74. GDDKiA otrzymała zielone światło na rozpoczęcie prac dzięki podpisanemu Programowi Inwestycyjnemu – mówi Rafał Weber, Wiceminister Infrastruktury. - Nowy odcinek 9 poprawi wylot/wlot z/do Rzeszowa od strony północnej. Dzięki temu mieszkańcy stolicy województwa, ale i powiatów rzeszowskiego, kolbuszowskiego, tarnobrzeskiego, mieleckiego uzyskają bezpieczne połączenie. Także mieszkańcy południa Podkarpacia będą korzystać z tej trasy, bowiem węzeł Rzeszów Zachód to w tej chwili połączenie A4 i S19 i po budowie nowego odcinka #DK9 zapewni on szybki dojazd (przez S74) do centrum Polski – tłumaczy Wiceminister Infrastruktury.  

Podpisanie dokumentów
W poniedziałek (22 maja), podczas konferencji prasowej w Świlczy Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber podpisał Programy Inwestycji dla budowy nowego przebiegu drogi krajowej nr 9, od węzła Rzeszów Zachód na A4 do drogi ekspresowej S74. W podpisaniu dokumentów uczestniczyli, m.in.: Poseł na Sejm Zbigniew Chmielowiec, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś oraz Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba.
 
Szczegóły oraz informacje o stanie realizacji obwodnicy Kolbuszowej i Nowej Dęby: https://www.gov.pl/web/gddkia-rzeszow/bedzie-nowy-przebieg-dk9?fbclid=IwAR0Mtf-6EKz-PZHPPOaj7qn5Xk6bqHhHzYOixuhgb_EJjQmPR9u9ltG80oQ
 
Opr. B. Żarkowska

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo