Dziś jest: Wtorek, 16.4.2024 21:40

O zdrowiu psychicznym

16-02-2023
Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni należy do ogólnopolskiej sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo. Szkoła otrzymała specjalny kod, który umożliwia młodzieży udział w projekcie „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”.

W ramach tego projektu, wspólnie z Fundacją Dbam o Mój Zasięg, realizowane jest pierwsze na tę skalę bezpłatne badanie stanu psychicznego młodzieży w Polsce. Badanie jest w pełni anonimowe, odbywa się w formie internetowej ankiety, uczniowie mogą czuć się bezpieczni, a ich odpowiedzi nie można w żaden sposób powiązać z konkretną osobą.

Więcej szczegółów o badania
Badanie ma charakter ilościowy i realizowane jest za pomocą kwestionariusza ankiety internetowej wśród uczniów. Jest całkowicie anonimowe i dobrowolne. Fundacja Dbam o Mój Zasięg dostarcza link do platformy badawczej, na której uczniowie się logują i odpowiadają na pytania online. Wypełnienie ankiety przez ucznia zajmuje około 30 minut i odbywa się w obecności nauczyciela prowadzącego, którego zadaniem jest stworzenie warunków do anonimowego udziału ucznia w ankiecie. Uczniowie odpowiadają na pytania używając do tego komputerów znajdujących się w szkole.

Jakie pytania?
W badaniu zadawane są uczniom pytania dotyczące tego, co myślą o sobie, jak siebie oceniają, na ile potrafią korzystać ze wsparcia innych ludzi. Ankieta ma pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka jest ogólna kondycja psychiczna młodzieży, co tak naprawdę na nią wpływa oraz jak uczniowie w Polsce radzą sobie ze stresem i płynącą ze świata zewnętrznego presją.

Do czego posłużą uzyskane wyniki?
- opracowania ogólnopolskiej kampanii społecznej wspierającej młodzież
- stworzenia szczegółowego opracowania badań, każda placówka otrzyma też swój własny raport.
- opracowania szczegółowych rekomendacji dla rodziców, uczniów oraz nauczycieli w zakresie tworzenia silnych więzi i relacji szkolnych
- opracowania szkolnego programu profilaktycznego dla dzieci i młodzieży
- opracowania programu szkoleniowego dla rodziców oraz nauczycieli
- przygotowania metodologii szczegółowych badań jakościowych w podejmowanej tematyce.

Jaka jest skala problemu?
Z danych WHO wynika, że co 40 sekund na świecie samobójstwo popełnia jedna osoba. Według raportu „Życie warte jest rozmowy" w 2021 r. w Polsce 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego 127 prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 oznacza to 77% wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży. Niepokojące są też dane dotyczące zachowań samobójczych w grupie dziewczynek. W 2021 roku Komenda Głównej Policji zarejestrowała wzrost o 101%.
Opr. B. Żarkowska