Dziś jest: Sobota, 27.4.2024 04:45

Obchody rocznic wrześniowych w powiecie kolbuszowskim

10-09-2021
W czwartek (9 września), przed Zespołem Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej, odbyły się uroczystości związane z obchodami 82. rocznicy bitwy o Kolbuszową oraz wybuchu II wojny światowej.

Obchody rozpoczęły się od odegrania hymnu narodowego. W uroczystości uczestniczyli: Józef Batory – wiceprezes Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Rzeszowie, Jan Szadkowski - prezes Zarządu Związku Sybiraków w Kolbuszowej, Poseł RP Zbigniew Chmielowiec, przedstawiciele Samorządu Powiatowego – Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Wicestarosta Kolbuszowski Wojciech Cebula, Sekretarz Stanisław Stec oraz Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Burek; Burmistrz gminy Kolbuszowa Jan Zuba, a także przedstawiciele służb mundurowych, szkół oraz instytucji z powiatu kolbuszowskiego. Obecni byli również harcerze i strzelcy.

Krwawe wydarzenia
W krótkim przemówieniu dyrektor ZST Grażyna Pełka przypomniała zebranym krwawe wydarzenia sprzed 82 lat. Mówiła o potrzebie pielęgnowania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. Następnie zebrani wzięli udział we wspólnej modlitwie przed tablicami, upamiętniającymi tych, którzy zginęli w obronie ojczyzny. Kolejnym punktem było złożenie kwiatów.

Przemarsz
W dalszej kolejności uczestnicy uroczystości oraz poczty sztandarowe Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Zespołu Szkół Technicznych oraz Nadleśnictwa Kolbuszowa przemaszerowali na cmentarz, gdzie przy mogiłach żołnierzy poległych w czasie wojny odmówili wspólną modlitwę oraz złożyli kwiaty.